Svijet

Još jedna separatistička teritorija koja ima podršku Kremlja

Da li se ruska invazija širi na Moldaviju i šta se tamo dešava

Pojedini komandanti ruskih trupa saopštili su juče kako, uspostavljajući kontrolu nad ukrajinskom obalom, žele otvoriti koridor ka Pridnjestrovlju (Transnistriji) u Moldaviji. Na taj način, dodatno su podstaknute zebnje zvaničnog Kišinjeva kako bi ruska invazija mogla biti proširena i na njhovu teritoriju.

Da li se ruska invazija širi na Moldaviju i šta se tamo dešava Foto: arhiva
Portal AnalitikaIzvor

"Kontrola nad jugom Ukrajine je još jedan koridor ka Pridnjestrovlju. Imamo jasne dokaze represije koja se tamo sprovodi nad stanovništvom koje govori ruski jezik", ustvrdio je ruski major Rustam Minekajev za Tass.

Ipak, situacija u Transnistriji nešto je drugačija u odnosu na ono što je on kazao. Zapravo - Transnistrija je već dugo autonomna u odnosu na državu kojoj pripada, Moldaviju.

Mnogi tu regiju danas prepoznaju po fudbalu, odnosno njenom sjedištu Tiraspolju, iz kojeg dolazi učesnik ovogodišnje Lige šampiona Šerif. No, istorija teritorije na lijevoj obali Dnjestra izuzetno je turbulentna, naročito u posljednjih 30 godina.

Sve je počelo 1990. godine, kada su tamošnji proruski separatisti proglasili Pridnjestrovsku Moldavsku Republiku.

Praćeno je to kraćim sukobom moldavske vojske sa lokalnim snagama, kojima su podršku pružali članovi sovjetske 14. divizije. Moldavci nijesu uspjeli uspostaviti tada kontrolu nad Pridnjestrovljem, koje čini oko 20 odsto teritorije te države, a u kojem živi oko 600 hiljada stanovnika.

Sve se to dešavalo u doba raspada SSSR, odnosno kada je Moldavija, koja ima oko 2,6 miliona stanovnika, proglasila nezavisnost (1991). Samoproklamovana Pridnjestrovska Republika obuhvaćena je granicama Moldavije, no samo formalno.

Naime, od tada, Kišinjev gotovo da nema nikakvog uticaja nad teritorijom Pridnjestrovlja, a u Tiraspolju je uspostavljena paralelna vlast koja po mnogo čemu funkcioniše kao diktatura.

Pritom, od 1992. godine, kada je završen konflikt sa moldavskom vojskom, oko 2.000 ruskih vojnika stacionirano je u Pridnjestrovlju. Riječ je, navodno, o mirovnoj misiji, no i Moldavija i Zapad ne doživljavaju je kao legalnu.

Nakon jučerašnje izjave ruskog majora, samo su produbljena strahovanja u Kišinjevu kako bi trupe te države iz Ukrajine mogle ući i u Moldaviju, za koju se prekjuče iz ruske Dume moglo čuti kako će "završiti na smetlištu istorije". Uostalom, u protekla dva mjeseca pojedini su analitičari jasno upozoravali kako bi se to i moglo dogoditi.


Portal Analitika