Danas se širom svijeta obilježava Dan sigurnijeg interneta. Kako digitalna sfera postaje sve prisutniji dio svakodnevice, važno je stvarati bezbjednije online okruženje i podsticati odgovorno korišćenje digitalnih tehnologija, posebno među djecom i mladima. Edukacija roditelja takođe igra ključnu ulogu u zaštiti i pravilnom usmjeravanju najmlađih korisnika interneta.
Statistika zabrinjava – djeca u Crnoj Gori, uzrasta od devet do 17 godina, ispred ekrana (TV, mobilni telefon, računar, tablet ...) tokom radnih dana provedu u prosjeku i do devet sati, a vikendom i više od toga - pokazalo je istraživanje na temu medijske pismenosti u Crnoj Gori, koje su sproveli Agencija za elektronske medije i Misija OEBS-a.
Crnogorski Telekom, povodom ove globalne inicijative skreće pažnju na važnost zdravih digitalnih navika, posebno kod najmlađih. Zato iz ove kompanije podsjećaju na ključne uvide vodećih regionalnih i domaćih stručnjaka u oblasti dječijeg razvoja, sa konferencije #KlikSaDjecom: Kako sačuvati razvojni potencijal djece u digitalnom svijetu? koja je organizovana u novembru u saradnji sa udruženjem Roditelji i socijalnim preduzećem Kreativa Lab.
Vaspitač Valdorfske pedagogije iz Hrvatske, Duško Ilijević Striček - Telefon nije sredstvo odgoja i dati ekran djetetu je prilično neodgovorno:
„Kaznama nećemo uspostaviti granicu, ali sa brigom, dosljednim ponašanjem najbolje ćemo postaviti zdravu granicu, koja će i u budućnosti djetetu biti važna. Živimo u užurbanom svijetu i navikli smo iz džepa izvaditi telefon i naći odgovor na svako pitanje u sekundi, ali odgoj ne ide tako. Za odgoj je potrebno vrijeme, smirenost, strpljenje i dosljednost ...Veliki broj ljudi mi se javlja da me pita kako da odvoje djecu od ekrana. Tada je već kasno razmišljati o tome. Kako ste djetetu dali ekran? Roditelj mora biti dosljedan model, da nema sve vrijeme telefon u ruci, jer ako roditelj nije takav pred djetetom ni dijete neće imati potrebu za telefonom. Probajte umjesto telefona imati stalno interekciju sa kamenom, dijete će htjeti kamen, jer vidi vas da to radite“.
#KliksaDjecom: Želimo da budemo sve brži, a djeci treba da budemo sporiji
Dječji psihijatar u Institutu za mentalno zdravlje Palmotićeva u Srbiji dr Nenad Rudić - Sve dobre stvari imaju sjenku i važno je da budemo toga svjesni:
„Mi još uvijek ne poznajemo sve izazove, zato je važno da ne budemo naivni. Uloga roditelja je da štite dijete. Ono ne treba da bude svemu izloženo. Život ima svoje stepenike i ne treba dijete na prvom stepeniku da zna šta je na posljednjem. Ako se ne bavimo djetetom, biće nam jako teško kada to budemo morali da uradimo. Neće htjeti da posluša. Telefon koji je često u ruci postaje dio tjelesne šeme i to može biti ozbiljan izazov. Naš razvojni cilj je imati blizak i jak odnos sa djetetom, a to ne možemo imati ako nismo prisutni, ako ga ne usmjeravamo, ako ga ne učimo kroz model“.
#KlikSaDjecom: Djeci su potrebni roditelji da bi im se mozak razvijao, a tehnologija to ne pruža
Autor i predavač NTC sistema učenja iz Srbije, dr Vuk Rajović - Što manje ekrana, što više prirode, komunikacije, razvoja emocija, kako bi djeca bila sprema za kognitivno učenje i socijalizaciju:
„Podaci ne samo kod nas, već širom svijeta, pokazuju da danas u školskom sistemu deset odsto časa učenici imaju na raspolaganju za razgovor, razmjenu ideja, a 90 odsto vremena je prepušteno nastavniku ... Djeca treba da imaju vrijeme za kritičko mišljenje, povezivanje i želimo da podstaknemo timski rad, empatiju i misaone procese pomoću kojih će djeca i gradivo savladati. A da bismo primijenili nove modele potrebna je obuka i edukacija“.
Tokom narednih sedmica, na profilima na društvenim mrežama Crnogorskog Telekoma i Udruženja Roditelji će takođe biti dijeljene ključne poruke sa konferencije #Klik sa djecom, dok integralna predavanja zainteresovani mogu ispratiti preko YouTube kanala Roditelji.me.