U Crnoj Gori oko 230 žena umre od te bolesti, a ako se otkrije na vrijeme rak dojke je izlječiv u više od 90 odsto slučajeva.
Ljekar Nebojša Crnogorac kaže da se rak dojke najčešće otkriva nakon navršene 50-te godine života.
-Upravo su to one godine, gdje treba da se najveća pažnja poklanja u razvijenim zemljama, a nadam se da će biti i kod nas. Te zemlje razvijaju programe sistemanskoG skrininiga tako što sve žene te dobi dobijaju pozive za snimanje, jer se može ranije otkriti tumor, kaže Crnogorac za Antenu M.
Takvi snimci se u SAD obavljaju oko 40-te godine. Znači u principu žena ne treba da napipa nešto na dojci, da bi se javila ljekaru. Treba redovno obavljati manografske preglede.
Doktor Crnogorac smatra da je rak dojke česta i veoma opasna bolest ali ako se na vrijeme otkrije može da se uspješno liječi. On ženama starijim od 20 godina preporučuje samopreglede jednom mjesečno.
Najmanje trećina slučajeva raka dojke mogla bi da se izbjegne, a to su dobrim dijelom oni koji su posljedica viška kilograma i fizičke neaktivnosti, navodi Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) povodom Svjetskog dana borbe protiv raka dojke, prenose agencije.
Stručnjaci zato ističu da je svakodnevno bavljenje nekom od fizičkih aktivnosti u trajanju od 30 do 60 minuta glavno u očuvanju zdravlja dojki, pri čemu te aktivnosti ne moraju da podrazumijevaju bavljenje maratonom ili plivanjem već se mogu svoditi i na korišćenje stepenica umjesto lifta, izlazak iz autobusa stanicu ranije tokom povratka kući da bi se prošetalo i slično.