Abiznis

Poručio ministar ekonomskog razvoja

Đeljošaj: Trudićemo se da cijene najosnovnijih namirnica zadržimo na trenutnom nivou

Ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj je saopštio da je rast inflacije u Crnoj Gori „nešto što se dešavalo u periodu prije 44. Vlade“. On je to kazao na sjednici Odbora za ekonomiju, finansije i budžet gdje je toku konsultativno saslušanje o cijenama u trgovačkim lancima.

Đeljošaj: Trudićemo se da cijene najosnovnijih namirnica zadržimo na trenutnom nivou Foto: Printscreen
Portal AnalitikaIzvor

„Najveći rast inflacije smo imali od 2021. do 2023. godine. Na to su uticale razne okolnosti, a najmanje ono što je bilo u Crnoj Gori. Mislim da je to minimalno uticalo. Mi smo zatekli ovo stanje i onda za godinu i nešto, koliko radi Vlada, mi smo donosili mjere koje su bile moguće“, rekao je Đeljošaj. 

Smatra da će podaci za 2024. godinu pokazati rast privređivanja u Crnoj Gori a ujedno, kako je kazao, i rast profita kompanija.

„Takođe, intervenisalo se na tržištu, iako mi znamo da to nijesu populne mjere. Ali bili smo primorani da bismo zaštitili standard građana i u dijelu koje mi zovemo socijalna kategorija, u artiklima koji su najosnovniji, koji su potrebe građana. I ta akcija je počela početkom prošle godine, traje i dan danas“, rekao je Đeljošaj

Tvrdi kako svi pokazatelji ove akcije pokazuju da su njome uspjeli da zaustave rast cijena najosnovnijih proizvoda, te poručio da će nastaviti s njenim sprovođenjem.

„Mislim da treba da nastavimo i dalju saradnju sa Privrednom komorom i Udruženjem poslodavaca. Da otvorimo ponovo dijalog i vidimo koje su mogućnosti da najosnovnije životne namirnice zadržimo na trenutnom nivou cijena ", rekao je Đeljošaj.

Napominje da je formirano koordinaciono tijelo kako bi se uticalo i na cijene ljekova.

"U skupštinskoj proceduri je već zakon koji će nam omogućiti da limitiramo cijene ljekova koji nijesu na recept. Naravno, mi smo tu da i danas otvorimo dijalog, da čujemo i ako ima sugestija, ideja, da zajednički na kraju imamo neki zaključak... Da li možemo zajedničkim radom da dodatno utičemo na smanjenje cijena, ali ujedno da ne ugrozimo ni privredu, ni budžet države, ni ono što je zajednička strategija kako pomoći prvo onim najugroženijim socijalnim kategorijama društva“, rekao je Đeljošaj.

Na saslušanje su, pored ministra ekonomskog razvoja, pozvani i ministri finansija i poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Novica Vuković i Vladimir Joković.

Na sjednicu su pozvani i predstavnici Privredne komore (PKCG), Unije poslodavaca (UPCG), Crnogorskog udruženja poslodavaca (CUP) i Centra za zaštitu potrošača (CEZAP).

Portal Analitika