Evropska komesarka za proširenje Marta Kos je tokom prošlonedjeljne posjete Podgorici ohrabrila sve političke snage da se udruže kako bi prevazišle trenutni zastoj i blokadu parlamenta i obezbijedile što širu podršku reformama u vezi sa EU.
Ponudila je podršku Komisije u pronalaženju mogućih rješenja u interesu Crne Gore i njenog procesa pristupanja EU, uključujući mogućnost procjene od strane nezavisnog međunarodnog tijela.
"EU ponovo apeluje na Crnu Goru da izmijeni važeći pravni okvir i uspostavi posebnu regulativu o radnim pravima, uključujući kriterijume za penzionisanje sudija i tužilaca, koji treba da budu usklađeni sa evropskim standardima i postojećim preporukama Venecijanske komisije. EU poziva sve nadležne organe i političke lidere da obezbijede punu funkcionalnost Ustavnog suda kao ključnog garanta vladavine prava i demokratske stabilnosti, uključujući i pravovremena imenovanja zasnovana na zaslugama, transparentnosti i zakonskim uslovima", rečeno je Pobjedi iz Delegacije EU.
Hrvatski analitičar Davor Đenero kaže da je ovo još jedan dokaz da se Brisel zdušno trudi da pomogne Crnoj Gori.
"Crna Gora je trenutno dijete sreće. Naime, dogodilo se nešto što je najbolje za pristupni proces. Uključivanje Crne Gore postalo je interes evropskih institucija. U Uniji savršeno razumiju kakva je uloga dijela vladajuće koalicije u Crnoj Gori, prije svega onog zloglasnog trojca Mandić-Knežević-Bečić, ali se u Uniji prave kao da taj problem ne postoji, strategijom da, ako problem zaobiđemo, on možda nestane sam od sebe. Jasno im je da je posao ovog trojca da u interesu režima Aleksandra Vučića opstruira proces pristupanja i znaju da se od ovih aktera svašta neugodno i nepovoljno može očekivati", kaže Đenero.
Komentarišući posjetu Marte Kos Podgorici kaže da izuzetnoj, pametnoj i dobro pripremljenoj komesarki za proširenje sigurno nije bilo ugodno to što se na početku svog prvog boravka u Crnoj Gori morala sastati sa Andrijom Mandićem, a njeno traženje zajedničkih tačaka sa tim Mandićem, kako bi se s njim naoko ravnopravno razgovaralo (nije uspjela sjetiti se ničeg drugog, nego da su rođeni iste godine, pa je saradniku ruske SVR, koji je bio osuđen za učestvovanje u državnom udaru usmjerenom na pokušaj sprečavanja pristupanja Crne Gore NATO savezu, pripisala svoju neupitnu fasciniranost članstvom svoje države u Evropskoj uniji) jasno pokazuje do koje je mjere za evropske institucija to zalaganje za crnogorsko članstvo „nekomforno“.
"Ipak, Crna Gora bi jedina u ovom mandatu Evropske komisije mogla pregovore o članstvu „dovesti pod krov“, a eventualni uspjeh u tome biće kriterijum uspješnosti ove evropske komisije i posebno nove komesarke za proširenje. Kos zna i to da je hrvatsko zaustavljanje zatvaranja jednoga od četiri pripremljena pregovaračka poglavlja, svojevrstan „meki pritisak“, jer se Hrvatska još uvijek nada da je moguće stvoriti savezništvo sa većinskom Crnom Gorom, koja želi članstvo u EU, i uz pomoć tog savezništva marginalizovati ovaj zloslutni antievropski trojac", poručuje Đenero.
Ističe da je u narednim mjesecima najvažnije da Crna Gora pošalje jasnu poruku da stremljenje evropskoj integraciji nije samo volja građana, nego da je to namjera većine u političkoj klasi. -
"Zato bi bilo važno da se već prilikom iduće posjete komesarka Kos oslobodi nepotrebne neugodnost razgovora sa Andrijom Mandićem, političkim akterom iz potpuno drugog svijeta od onoga kome pripada većina u Crnoj Gori i kome crnogorski građani teže", zaključuje Đenero.