FinTech

Izvještaj Banke za međunarodna poravnanja

Digitalne valute centralnih banaka smanjuju vrijeme prekograničnih plaćanja

Digitalne valute centralnih banaka mogle bi da skrate vrijeme potrebno za prekogranična plaćanja sa nekoliko dana na nekoliko sekundi i da smanje troškove, objavila je u najnovijem izvještaju Banka za međunarodna poravnanja, pozivajući se na pilot šemu za testiranje digitalnih oblika fiat valuta.

Digitalne valute centralnih banaka smanjuju vrijeme prekograničnih plaćanja Foto: Fintechlopedia
N.R.
N.R.Autor
Portal AnalitikaIzvor

Testiranje je pokazalo da se prekogranične transakcije mogu obaviti za nekoliko sekundi, umjesto za tri do pet dana, jer digitalne valute koje izdaju centralne banke (Central bank digital currencies – CBDC) pomažu u zaobilaženju složenih aranžmana prema kojima se plaćanja obavljaju posredstvom mreže banaka, navodi se u najnovijem izvještaju Banke za međunarodna poravnanja (Bank of International Settlements) – BIS objavljenom danas.

U izvještaju se dodaje da CBDC mogu da pomognu u smanjenju troškova do 50 odsto.

Uobičajena je situacija da globalne banke koje nemaju mrežu u nekoj zemlji kanališu sredstva putem lokalne banke koja djeluje u njeno ime.

Međutim, proces je postao dug i komplikovan jer su banke prekinule konekcije sa potencijalno rizičnim partnerima i povukle se sa nekih tržišta zbog usklađivanja i dodatnih troškova.

Omogućavanje bržih i jeftinijih prekograničnih plaćanja na veliko, uključujući i jurisdikcije koje nemaju koristi od aktivnog korespondentskog bankarskog sistema, bilo bi pozitivno za trgovinu i ekonomski razvoj, ocjenjuj u BIS-u.

Mnoge vlade i centralne banke širom svijeta istražuju upotrebu CBDC. Neke, poput Kine, testiraju CBDC usmjerene na maloprodaju osmišljenu tako da zamijene gotovinu u opticaju, dok drugi razmatraju upotrebu takozvanih veleprodajnih CBDC za poboljšanje internog rada svojih finansijskih sistema ili prekograničnih finansijskih tokova.

Pilot šema koju podržava BIS, a koja je prvobitno uključivala centralne banke Hong Konga i Tajlanda, koristila je blockchain za sinhronizaciju podataka o transakcijama među učesnicima u lancu plaćanja.

Ovo bi pomoglo da se troškovi prepolove smanjenjem određenog upravljanja likvidnošću, usklađenosti i deviznog poslovanja.

Projekat se od tada proširio na Kinu i centralne banke UAE, a sada je poznat pod nazivom mBridge.

Naredni koraci, kako se navodi u izvještaju, uključuju transformaciju prototipa u rješenje spremno za proizvodnju.

Kompletan izvještaj BIS dostupan je u nastavku:

Portal Analitika će u nastavku objaviti osvrte svih centranlih banaka koje plasiraju digitalne valute, s posebnim akcentom na digitalne euro, zvanični CBDC Evropske centralne banke.

Portal Analitika