U sklopu projekta izrađena je studija postojećeg stanja i smjernice za buduće turističko opremanja dva lokaliteta: spomeničkog kompleksa grada Meduna i arheološkog lokaliteta, kao i kreiranje "digitalnog blizanca" arheološkog lokaliteta medunskog grada i arheološkog lokaliteta Duklja. Digitalna kopija spomenika ili istorijske građevine doprinosi očuvanju i zaštiti nacionalne baštine i razvoju i promociji kulturnog turizma. Metoda 3D laserskog skeniranja se pokazuje pouzdanom za digitalizaciju istorijskih građevina i prirodne baštine što uključuje istorijske zgrade, crkve, spomen kuće, spomenike, kipove, istorijske objekte i pejzaže. 3D skeniranje i 3D vizualizacija spomenika kulturne baštine i online prezentacija 3D modela pružaju brojne pogodnosti svim dionicima u sektoru kulturnog turizma.
Paten Studio je zaslužan za 3D skeniranje dva kulturno-istorijska lokaliteta, dok su kratki filmovi „Medun“ i „Duklja“ rađeni u koprodukciji DOK Creative. O istorijskom, kulturnom i turističkom potencijalu dva lokaliteta u filmovima govore arheolog Miloš Živanović, dipl. konzervator-restaurator Magdalena Radunović i kustos muzeja Marka Miljanova Aleksandar Mugoša.
Kordinator projekta, generalni sekretar Organizacije KOD Miodrag Vujović ističe da je digitalizacija kulturne baštine ključna za održivi razvoj, vjerujući da će projekat “Digitalni svijet Meduna i Duklje” doprinijeti edukaciji i turističkoj valorizaciji dva lokaliteta jer do sada nijesu postojali ni optimalni uslovi za boravak i obilazak posjetilaca iako ova dva lokaliteta imaju nesumljivo ogroman potencijal koji primarno zaslužuju i mogu pružiti. Projektom smo ukazali na turistički potencijal i ekonomske benefite koji oni mogu pružiti, sagledajući postojeće sisteme zaštite, definišući prioritete i zadatke koji cjelovito odgovaraju savremenim zahtjevima zaštite i valorizacije kulturne baštine. Neophodno je da se arhitektonski i turistički valorizuju graditeljski objekti naše prošlosti, a uz primjenu najoptimalnijih sistema zaštite, čime se dobijaju bezbjedni uslovi za prihvatanje većeg broja turista, a ne dovodi do ugrožavanja istorijske dokumentovanosti i integriteta kulturnog dobra, napominje Vujović.