- Savjet Agencije još nije donio odluku o zahtjevu gospodina Ivanovića za ostvarivanje prava na isplatu naknade – rečeno je Pobjedi u tom tijelu.
Savjet AEM-a je bio u dilemi da li da mu isplati više od 20.000 eura, koje im je Ivanović tražio, nakon čega napušta novi posao. Tu funkciju je obavljao gotovo četiri mjeseca, a na mjesto v. d. direktora AEM-a je došao nakon što je u avgustu smijenjen direktor Goran Vuković. Na toj funkciji je ostao do 13. decembra, kada je za direktoricu izabrana Sunčica Bakić. Ivanović se nije prijavio na konkurs za direktora AEM-a, već je obavijestio Savjet AEM-a da napušta posao.
Prema podacima koji su dostupni na sajtu Agencije za sprečavanje korupcije njegova plata u septembru iznosila je 1.738 eura, pa bi po tome trebalo samo po osnovu zarada da dobije 20.856 eura.
Mišljenje pravne službe tražila je članica AEM-a Andrijana Nikolić koja smatra da mu ta suma ne pripada, jer, između ostalog, ne odlazi u penziju niti je proglašen tehnološkim viškom.
Na sjednici Savjeta AEM-a koja je održana 24. decembra, predsjednik Branko Bošković je rekao da je taj zahjtev u skladu sa ugovorom koji je potpisao i da ima pravo na otpremninu.
Sumnjičavost se javila kod člana SAEM-a Milana Radovića koji je upitao da li uopšte Savjet ima pravo da odlučuje o tome kolika će otpremnina da se isplati Ivanoviću. Član Savjeta Rajko Todorović je tada kazao da je Radović postavio odlično pitanje.
- Prvo, nijesam upoznat sa ugovorom kakav je potpisan sa Ivanovićem, a kolektivni ugovor ste donijeli prije nekoliko dana. On je tu bio nekoliko mjeseci, nije imao puni mandat i ne može sad 12 plata da traži, i to direktorskih – kategoričan je Todorović.
Bošković kaže da je situacija jasna i pravno čista i da je Ivanović više od 15 godina radio u toj kući, da Savjet sklapa ugovor sa svakim direktorom i da nema dileme da mu se novac treba isplatiti.
Todorović nije prihvatio pojašnjenje da je sve pravno čisto, jer, kako kaže, u našoj je državi sve moguće pa se i zakoni i Ustav prilagođavaju potrebama pojedinaca.
- Nema logike da ima zakonsko pravo na ovo i biću uzdržan po ovom pitanju – naveo je Todorović.
Pravni stav
U dokumentu u koji je Pobjeda imala uvid, a koji potpisuje Bakić, navodi se da je u Statutu AEM-a jasno navedeno da funkcija v. d. podrazumijeva sva prava i obaveze koje se vezuju za funkciju direktora Agencije.
- Bez obzira na činjenicu što se Zakon o državnim službenicima i namještenicima ne primjenjuje na zaposlene u Agenciji, u cilju pojašnjenja kakav je položaj vršioca dužnosti u pravnom sistemu Crne Gore, ukazujemo da ovaj Zakon propisuje da za vršioca dužnosti ne može biti imenovano lice koje ne ispunjava uslove propisane za starješinu organa uprave, i da „za vrijeme vršenja dužnosti, vršilac dužnosti ima ovlašćenja, prava, obaveze i odgovornosti starješine organa uprave“ – piše u dokumentu.
Navodi se da je imenovanjem za vršioca dužnosti i zaključenjem ugovora o radu na određeno vrijeme Ivanović preuzeo sve obaveze koje se vezuju za obavljanje funkcije direktora Agencije, a koje su bile predmet i ranijih ugovora o radu do sada imenovanih lica na dužnost direktora Agencije.
- Ove obaveze podrazumijevaju zastupanje Agencije i obavljanje poslova utvrđenih zakonom, Statutom i drugim opštim aktima Agencije, kao i pojedinačnim odlukama Savjeta. Saglasno navedenom došlo je do promjene ovlašćenog lica za zastupanje Agencije, izvršena je registracija te promjene u Centralnom registru privrednih subjekata – pojašnjeno je u mišljenju.
Piše da je članom 3 Ugovora propisano da se osnovna zarada vršioca dužnosti direktora utvrđuje množenjem koeficijenta složenosti poslova u visini od 22,48 sa obračunskom vrijednošću koeficijenta koji utvrđuje Vlada Crne Gore.
Kategorični su da je visina koeficijenta vršioca dužnosti direktora Agencije utvrđena u skladu sa Zakonom
Pored visine zarade, ugovorom su (član 6) propisani način i uslovi za ostvarivanje prava nakon isteka mandata vršioca dužnosti direktora, s tim što se, kako navode, prepoznaju dvije okolnosti: da po isteku mandata ne bude imenovan za direktora i da bude razriješen prije isteka mandata.
- Ukoliko nije saglasan sa odlukom o raspoređivanju ili ne postoji mogućnost raspoređivanja u skladu sa prethodnim stavom, u roku od 12 mjeseci od dana isteka mandata odnosno razrješenja od dužnosti, vršilac dužnosti direktora ima pravo da nakon isteka mandata jednu godinu prima naknadu u visini zarade koju je primio u posljednjem mjesecu prije isteka mandata, uz odgovarajuće usklađivanje – kazali su u dokumentu.
Piše i da saglasno ugovoru o radu na određeno vrijeme 30. avgusta prošle godine, AEM ima ugovorenu obavezu isplate naknade nakon prestanka funkcije.
Ističu da protiv odluke Savjeta Agencije donijete po zahtjevu za ostvarivanje prava iz ugovora o radu nakon isteka mandata, ukoliko bude smatrao da mu je povrijeđeno pravo iz rada i po osnovu rada, Ivanović može pokrenti postupak pred nadležnim sudom.
Prije toga dužan je da podnese prijedlog za mirno rješavanje spora pred Agencijom za mirno rješavanje radnih sporova ili pred Centrom za alternativno rješavanje sporova.