Ovo predstavljanje crnogorskih umjetnika realizuje se na osnovu Protokola o saradnji zaključenim između Ministarstva kulture Ruske federacije i Ministarsva kulture Crne Gore, a izvršni producent je Centar savremene umjetnosti Crne Gore. Nakon Sankt Peterburga, gdje će izložba biti otvorena do 2. novembra, djela će biti prikazana i u Državnom centru savremene umjetnosti u Ekaterinburgu.

- Izložba predstavlja presjek crnogorske likovne scene. Zastupljeni su radovi u kojima se mogu detektovati lični stav, orjentisanost i kritičnost autora u odnosu na savremenost. Fenomeni svakodnevice (socijalna, ekološka, tranziciona, konzumerska, medijska ikonosfera...), suočavajanje sa istorijskim nasljeđem, sa arhetipskim i nagonskim, sa pitanjima identiteta, sopstvenog i kolektivnog, istraživanje statusa i dometa umjetničkih disciplina neke su od dominantnih tema izložbe – ističe se iz CSUCG.

Na izložbi će biti predstavljana djela 13 umjetnika:
Irene Lagator,
Igora Rakčevića,
Tadije Janičića,
Jelene Tomašević,
Nenada Šoškića,
Milene Jovićević,
Lazara Pejovića,
Siniše Radulovića,
Ivanke - Vane Prelević,
Lene Nikčević,
Toma Pavićevića,
Teodore Nikčević i
Adrijane Gvozdenović. Kustoskinja izložbe je istoričarka umjetnosti
Ljiljana Karadžić.

- Situirani u fluidnom, delikatnom međuprostoru između istraživanja u autonomnom polju umjetnosti i fenomenoloških i ontoloških interesovanja za različite aspekte života, radovi autora su strukturirani tako da kroz vidljivo, poznato i opipljivo, otvaraju pukotine kroz koje se oku i umu posmatrača nudi iskustvo susreta sa onim sveprisutnim, a nemjerljivim i neuhvatljivim energijama, stanjima, transformacijama. Imaginerijumi prezentovanih djela se pohranjuju u naša skladišta slika, pozivajući nas u uzbudljiv svijet bez zadatosti i stabilnosti konvencija, svijet u kome značenja nijesu fiksirana u nepromjenljivoj tačnosti i nepokretnosti – zapisala je
Karadžić u katalogu koji prati izložbu.