Društvo

DN: Djelovi izvještaja Europola

Izvor

U Izvještaju Europola, kako saznaju Dnevne novine, apostrofirane su i smjernice borbe protiv trgovine ljudima, oružjem, te uticaj koji država može imati na presijecanje "narko puteva".

Europol spominje tzv. "balkansku osovinu" koja je sve zanimljivija s obzirom na jačanje kriminalnih aktivnosti. Sve ovo će se naći u najnovijem izvještaju Europola, čiji će segmenti biti objelodanjeni 10. oktobra.

Kako Dnevne novine saznaju, crnogorske su vlasti već upoznate sa sadržajem Europolove analize. Prema očekivanjima, izvještaj konstatuje prisutnost kriminalnih radnji.

Jedina nepoznanica je do koje su mjere Europolovi eksperti rasvijetlili vezu podzemlja i političara. Na spone kriminalaca i naročito lokalnih političara upozorila je posljednja analiza trendova u evropskom podzemlju, objavljena prošle godine. Europolovo viđenje situacije s organizovanim kriminalom u Crnoj Gori biće razmotreno i koristiće se kao podloga za izradu posebnog akcijskog plana Evropske komisije za borbu protiv podzemlja.

Europolov izvještaj o Crnoj Gori u ovoj fazi analiziraju samo i isključivo eksperti.

Izvještaj su zatražile države, članice EU, želeći konačno konkretnim podacima i ozbiljnom analizom stati na kraj spekulacijama i pretpostavkama.

Prema javnosti poznatim, istina šturim Europolovim procjenama, balkanski smjer je atraktivan trgovcima drogom. Kriminalne grupe zarađeni novac pokušavaju oprati ulaganjem u legalne poslove, poput telekomunikacija, građevinarstva, turizma ili rentacara.

Luke na Jadranu koriste se za unos nekih droga, poput kokaina, skrivenog najčešće u teretu južnog voća, ali i u pošiljkama vina ili kafe. Crnogorski smjer je zanimljiv krijumčarima radi slabijeg nadzora, ali i mogućnosti podmićivanja carinskih i policijskih kontrola. Glavni su u razmjeni Albanci, bez obzira na pasoše i državljanstvo. Trgovci drogom tijesno su vezani uz rasturače lažnih eura, izuzetno urađenih (izvor: Bugarska), a često su na tom poslu angažovane iste bande.

Balkan je jedan od najznačajnijih puteva trgovine cigaretama, posebno za one proizvedene u Emiratima, koje se dalje prosljeđuju do potrošača preko skladišta u Grčkoj. Europolovi nalazi ističu da je regija Zapadnog Balkana, s obzirom na nedavnu ratnu prošlost, i dalje značajan izvor krijumčarenja naoružanja.

Najaktivnija je poslovna veza italijanskih i albanskih mafijaša, a glavni su trgovci ljudi iz zemalja bivše Jugoslavije. Treba napomenuti da se Europolov tim sastoji od oko 700 operativaca i raširene mreže brze razmjene podataka. Angažovano je više od stotinu analitičara kriminalnih aktivnosti koji koriste jedinstveni instrument za rad, poznat kao AWF (Analysis Work File), s naglaskom na timskom radu, koordinaciji i analizi svakog problema s više strana i različitim pristupima.


Izvor: Dnevne novine, CdM

Portal Analitika