Iako se činilo da je SDP dobio bitku i da će Upravu policije staviti pod kontrolu MUP-a, na čijem čelu je potpredsjednik te partije Ivan Brajović, DPS im to neće dozvoliti, ako je suditi po amandmanima u koje su DN imale uvid.
Predloženim zakonom je predviđeno da šef Uprave policije odgovara ministru, a DPS sada u amandmanima traži da odgovara i ministru i Vladi. Još jedna bitna izmjena koju DPS želi tiče se načina izbora prvog čovjeka policije. Prema predloženom zakonu, on bi se birao na javnom konkursu. Pošto je UP organ u sastavu ministarstva, to znači da bi njenog direktora, na osnovu tog javnog konkursa, imenovao i razrješavao resorni ministar, uz prethodno pribavljenu saglasnost Vlade. DPS bi sada to malo da rotira. Oni traže da ministar predlaže direktora Uprave policije, ali da posljednju riječ i pri imenovanju i razrješavanju ima Vlada.
Osim toga, DPS bi da se u zakonu doda da "odluku o zasnivanju radnog odnosa i raspoređivanju policijskog i drugog službenika donosi direktor", te da službenici radni odnos mogu zasnovati i bez javnog oglasa. Time bi UP dobila poseban status, odnosno za nju ne bi važila obaveza zapošljavanja na javan i transparentan način kao za druge državne organe.
U javnosti se spekulisalo da predloženim amandmanima, DPS ne želi da prepusti kontrolu nad policijom manjem koalicionom partneru, sa kojim su odnosi u "fazi pucanja" nakon što je Crna Gora preuzela na sebe obavezu plaćanja garancija KAP-a.
Miodrag Vuletić, jedan od predlagača amandmana, oštro je odbacio tumačenja da njegova partija pokušava da zadrži kontrolu nad UP, nazvavši ih spekulacijama i političkim improvizacijama.
On je Dnevnim novinama rekao da su amandmanima pokušali konkretnije i jasnije da definišu izbor direktora policije, njegova ovlašćenja, rad, kao i prema kome je odgovoran.
"Budući da se radi o zakonu koji se može kvalifikovati kao lex specialis, najhitnije je da direktor ima pravo da reguliše izbor svojih saradnika, zasnivanje radnog odnosa i način na koji se to radi", rekao je Vuletić.
On je ocijenio da se radi o izuzetno značajnoj funkciji i da "u zakonskim okvirima treba dati autonomiju direktoru policije, uz sva ograničenja koja su propisana zakonskim tekstom".
"Naš cilj je da doprinesemo da se ovim zakonom o unutrašnjim poslovima oblast policijskog rada reguliše na jedan kvalitetatn i održiv način, što mislimo da se ovim amandmanima i postiže", zaključio je Vuletić.
Amandmane su osim Vuletića potpisali i Milutin Simović, Obrad Stanišić i Valentina Radulović-Šćepanović.