„Otkako je formirana Vlada Crne Gore prije gotovo godinu dana, a oblast kulture s ranga ministarstva svedeno na resor u okviru Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta, na sceni je proces planskoga urušavanja sistema kulture u Crnoj Gori“, ocijenjeno je iz Crnogorskog PEN centra.
Ističu da je za godinu dana pod budnim okom ministarke Vesne Bratić obavljena śeča kadrova u institucijama kulture, a funkcije su, kako kažu, dodijeljene uglavnom provjerenim ekponentima kleronacionalizma, bez stručnih referenci, ali s preporukom Crkve Srbije i njenih klirika.
„Ministarstvo je u vrijeme dok je resorom kulture honorarno rukovodio penzionisni profesor Dragan Koprivica pokrenulo kampanje protiv najuglednijega crnogorskog izdavača Otvorenoga kulturnog foruma s Cetinja, potom protiv Fakulteta za crnogorski jezik i književnost, ali i protiv kulturnih stvaralaca od posebnoga značaja, uskraćujući im na nekoliko mjeseci zakonom zagarantovane prihode i prijeteći da će preispitati procedure koje je propisao Zakon o kulturi a na osnovu kojih su stekli pravo na nadoknadu“, napominju iz PEN centra.
Dodaju kako se pravno nasilje nastavilo poništavanjem zakonito raspisanog Konkursa za sufinansiranje programa i projekata iz oblasti kulturno-umjetničkoga stvaralaštva, bez valjanoga obrazloženja, čime je crnogorskim kulturnim poslenicima uskraćen ključni fond iz kojega se finansiraju najvažniji kulturno-umjetnički programi u zemlji.
„Novi konkurs u identičnoj formi raspisan je tokom ljeta, no ni do dana današnjeg nijesu objavljeni njegovi rezultati, iako je Država po Zakonu o kulturi dužna da već tokom ovoga mjeseca raspiše konkurs za 2022. godinu, pa će 2021. godina ostati crnim slovima upisana kao godina u kojoj Država preko javnih konkursa nije pomogla niti jedan jedini projekat ili program iz oblasti kulture“, podsjećaju iz PEN centra.
Prema njihovim riječima, takvo postupanje Ministarstva dovelo je na rub egzistencije ne samo izdavače i ustanove, već i umjetnike, koji su uskraćeni za finansijsku pomoć Ministarstva onemogućeni da realizuju svoje projekte. Napominju kako je dovedeno u pitanje publikovanje i projekata koji imaju tradiciju dužu od 30 godina, poput regionalno prepoznatljivog časopisa za književnost, kulturu i društvena pitanja Ars.
„Da nije posrijedi samo nebriga i neznanje potvrđuje i najava o ukidanju Zakonom o kulturi precizirane obaveze da oblasti kulture pripada garantovanih najmanje 2,5% od ukupnoga Budžeta Crne Gore. Ukidanjem ove zakonske obaveze Vlada Crne Gore i formalno će potvrditi da urušavanje sistema kulture sprovodi kao jedan od svojih prioriteta u okviru razgradnje crnogorskoga društva u cjelini“, podvukli su iz PEN centar i istakli kako će ukidanjem garantovanog procenta od najmanje 2,5% za kulturu biti onemogućena realizacija brojnih projekata iz domena kulture i umjetnosti.
„U situaciji kad se u Crnu Goru preko Crkve Srbije i ministarstava Republike Srbije te privrednih subjekata koje kontroliše Aleksandar Vučić upumpava ogroman novac za medije i kulturne sadržaje koji će promovisati srpski jezik, kulturu i identitet, kao dio širega plana kulturne kolonizacije Crne Gore i asimilacije Crnogoraca, Vlada odlučuje da uskrati sredstva ustanovama i pojedincima koji njeguju i afirmišu crnogorsku kulturu, time otvoreno priznajući da njena opresivna politika usmjerena na crnogorske kulturne djelatnike i ustanove ima za cilj gašenje svih institucija koje baštine i razvijaju crnogorsku nacionalnu i državnu kulturu“, poručili su iz PEN centra.
Oni su naglasili da su političke snage koje su ulaskom u vlast prije godinu dana garantovale da Vlada neće ugroziti crnogorske nacionalne interese, ali isto tako i dio civilnoga sektora koji je postao integralni dio nove vlasti, na ključnom ispitu odgovornosti.
„Njihovo eventualno pristajanje na izmjenu Zakona o kulturi i ukidanje garantovanoga procenta za oblast kulture, samo bi potvrdilo tezu da su svi konstituenti aktuelne vlasti bez izuzetka marionete Aleksandra Vučića i njegove ekspanzionističke politike te puki izvršitelji njegovih planova o potiranju crnogorskoga identiteta i obesmišljavanju crnogorskoga državnog suvereniteta, kako bi se Crna Gora kao etnički i kulturno reprogramirani region bez problema uklopila u nastajući Srpski svet, odnosno Veliku Srbiju“, istakli su iz PEN centra.
Oni su pozvali crnogorske umjetnike i kulturne djelatnike te strukovna udruženja i ustanove kulture da se suprotstave realizaciji pogubnih planova aktuelne Vlade s ciljem destrukcije crnogorske kulture.
„Crnogorski PEN centar će, u skladu sa svojom misijom, pitanje planskoga urušavanja sistema crnogorske kulture internacionalizovati, budući da gola politička sila kojom se nastoji zatrijeti crnogorska kultura mora dobiti jasan i glasan odgovor i domaće i međunarodne javnosti“, zaključuje se u saopštenju.