Svijet

Đorđa Meloni nadomak premijerske fotelje: Vođa postfašista među kojima je i Musolinijeva unuka

Nakon današnjih izbora u Italiji, sve je izvjesnije kako bi ta država mogla dobiti prvu ženu na čelu vlade. Riječ je o Đorđi Meloni, liderki radikalne desnice, ponikloj u postfašističkom pokretu.

Đorđa Meloni nadomak premijerske fotelje: Vođa postfašista među kojima je i Musolinijeva unuka Foto: ap
Portal AnalitikaIzvor

Italija je na dobrom putu da dobije prvu ekstremno desnu vladu još od diktature Benita Musolinija, pa stoga ne ocjenjuju ocjene globalne javnosti kako je riječ o – povratku fašizma na Apeninsko poluostrvo.

Karijeru počela u neofašističkoj partiji

Ko je, međutim, Đorđa Meloni?

Političku karijeru je počela u neofašističkom Italijanskom socijalnom pokretu. Za neupućenije, riječ je o organizaciji koju su 1946. osnovali saradnici Benita Musolinija.

“Mislim da je Musolini bio dobar političar. Sve što je uradio – uradio je za Italiju”, poručivala je devedesetih u televizijskim intervjuima.

Izlazne ankete: Desnica može imati većinu u oba doma, Meloni nadomak premijerske fotelje
0
Izlazne ankete: Desnica može imati većinu u oba doma…
25.09.2022 23:07

Nakon toga bila je u nekoliko stranaka, pri čemu je od 2008. do 2011. obavljala dužnost ministarke za mlade u vladi koju je predvodio Silvio Berluskoni.

Među osnivačima je Braće Italije, desničarske partije utemeljene 2012, a na njeno je čelo došla 2014. godine.

Ovu kampanju vodila je pod prilično kontroverznim sloganom – “Bog, zemlja i porodica”.

Ksenofobija i teorije zavjere

Poruke Đorđe Meloni ne razlikuju naročito od onoga što već godinama saopštava ekstremna desnica širom Evrope. LGBT lobiji, prema mišljenju Meloni, tu su kako bi uništili žene i porodične vrijednosti, Soroš stoji iza masovnih imigracija koje ugrožavaju Italijane, a do skoro je podržavala ruskog predsjednika Vladimira Putina. Po agresiji na Ukrajinu, promijenila je stav i podržala sankcije uvedene Rusiji.

Treba naglasiti kako je u lokalnim sredinama u kojima su Braća Italije na vlasti postala i nešto komplikovanija procedura obavljanja abortusa, koji je u Italiji legalan od 1978. godine.

Nikada se nije otvoreno ogradila od fašizma, a u novije vrijeme svoju je politiku opisivala kao ‘konzervativizam’. Za to vrijeme, zastupnica njene partije u Rimu je unuka Benita Musolinija – Rakela.

Nijesu mnogo drugačiji ni njeni koalicioni partneri, među kojima je i Mateo Salvini. Tek je večeras izvjesnije da bi upravo ta grupacija u narednom razdoblju mogla upravljati Italijom.

Portal Analitika