Inžinjer geologije kritikuje odnos lokalne uprave prema projektu rudnika Brskovo

Dragović: Opština Mojkovac ćuti umjesto da se bori za zaštitu svoje životne sredine

Rudna bogatstva jesu državno vlasništvo ali lokalna uprava mora da se uključi aktivno u događanja jer će aktivnosti predviđene projektom imati negativan učinak na prirodu, a time i na život građana. Nevladine organizacije jasne su u stavu da od rudnika treba odustati, ali to nije slučaj sa državom koja neodgovara na brojne primjedbe i ta situacija hitno se mora promijeniti – kaže dr Dušan Dragović

BIĆE NAJVEĆI U EVROPI: Projekat rudnika Brskovo Foto: Public Domain/RSE
BIĆE NAJVEĆI U EVROPI: Projekat rudnika Brskovo
PobjedaIzvor

Nevladine organizacije i građanski aktivisti traže da država obustavi projekat otvaranja rudnika Brskovo i raskine koncesioni ugovor za koji kažu da je štetan sa ekološkog i ekonomskog aspekta. Nije poznato što o tim zahtjevima misle država i Opština Mojkovac, njihovo ćutanje je nedopustivo – kaže naučni savjetnik u penziji, inžinjer geologije dr Dušan Dragović.

On konstatuje da eksploatacija ruda ima ozbiljan uticaj na životnu sredinu te da svi akteri na tom projektu imaju obavezu da ga detaljno predstave javnosti, da odgovore na sva pitanja i otklone sve dileme.

– U dnevnom listu Pobjeda objavljeno je više članaka koji tretiraju problematiku rudnika Brskovo. Suština objavljenih članaka je stopiranje projekta otvaranja rudnika u cilju zaštite životne sredine-živog svijeta i prirodnog ambijenta. Inicijatori ovih aktivnosti su NVO Gren houm i Građanska inicijativa Zdravi Mojkovac. Zahtjeve zasnivaju na analizi aktivnosti koje je koncesionar predstavio u opisu projekta a koje su plasirane u Nacrtu detaljnog prostornog plana za koncesiono područje Brskovo i Strateškoj procjeni uticaja tog projekta na životnu sredinu. Na taj dokument negativno mišljenje dali su planeri. I mišljenje Instituta za javno zdravlje je negativno, jasno se odredilo – ne preporučuju otvaranje rudnika. Ako se tome doda stanje na terenu te loše iskustvo sa prethodnim rudnikom Brskovo ima dovoljno dokaza da će planirane aktivnosti imati negativan učinak na prirodu, a sa tim i na život građana – kaže Dragović.

RESURS - SVOJINA DRŽAVE

Sagovornik Pobjede podsjeća da su prirodni mineralni resursi svojina države, te da stoga svi Vladini resori i institucije treba da udruže snage i razmotre svaki segment projekta.

– Treba da rade jedinstveno što sada nije slučaj. Ono što smo do sada imali priliku da vidimo su idividualni nastupi koji su tretirali istu materiju, a to su društvene organizacije koje upozoravaju na negativnost eksploatacije rude u Brskovu. Njihovim stavovima treba pridodati mišljenje nadležnih. Bez obzira na to što je riječ o državnom projektu smatram da je Opština Mojkovac trebala da bude organizator „bitke“ za životnu sredinu svog prostora, gdje bi se objedinile sve aktivnosti i koncipirao zvaničan stav o egzistencijalnoj problematici jedne opštine. Na osnovu onoga što sam u medijima vidio nema reakcije državnih organa na zahtjeve društvenih organizacija – kaže Dragović.

On kaže da je 2022. godine uputio pismo predsjedniku Opštine Mojkovac u kojem je apelovao na ,,oprez prilikom sklapanja aranžmana za eksploataciju u Brskovu“.

– U pismu sam, pored ostalog, naveo „da kod eventualnog aranžmana o eksploataciji rude treba voditi računa o: ugrožavanju životne sredine, površinskim vodama, rudničkim vodama, jalovištima, pristupnim putevima, transportu rude (unutrašnji, spoljašnji), istorijskom nasljeđu, eventualno drugim građevinskim objektima (kuće, trafostanice i dr.). Takođe sam predložio da Opština formira službu koja bi bila zadužena da prati sve aktivnosti vezane za Brskovo. Nijesam dobio nikakvu povratnu informaciju a njihovo ćutanje o projektu govori da ništa tim povodom nije urađeno – kaže Dragović.

Sagovornik Pobjede završio je Rudarsko-geološki fakultet u Beogradu, doktorirao na Rudarsko-geološko-naftnom fakultetu u Zagrebu na temu „Bijeli boksiti Crne Gore“. Pored ostalog bio je direktor Zavoda za geološka istraživanja, prvi glavni republički inspektor za geološka istraživanja pri Sekretarijatu za industriju Izvršnog vijeća Crne Gore, prorektor za nauku Univerziteta Crne Gore… Objavio je 23 knjige, od kojih se 19 odnosi na mineralne sirovine.

On smatra da bi Opština morala da se odgovorno odnosi prema tom „slučaju“ i da više ne smije ćutati i ignorisati zahtjeve građana.

– Situacija je ozbiljna. Projekat otvaranja rudnika veoma je skup, zaključen je ugovor o koncesiji... Ne mogu se ignorisati mišljenja struke, zahtjevi građana. Ono što je do sada učinjeno je malo i organizaciono neadekvatno. Opština što prije treba da organizuje sastanak u kojem će učešće uzeti, osim aktera na projektu, Geološki zavod, fakultet, komora, ministarstvo i izvještaj dostaviti Vladi, odnosno nadležnom ministarstvu, koji bi bio regularan dokument javnog karaktera, koristan nadležnima u sagledavanju i rješavanju problematike Brskova – poručuje Dragović.

KRITIKE DPP, SPU

Javna rasprava o Nacrtu detaljnog prostornog plana (obrađivač Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma) i Strateškoj procjeni uticaja na životnu sredinu (,,Biro Obnova“) za područje Brskova je završena 3. jula. Izvještaj još nije objavljen. Oba dokumenta kritikovale su i stručna i laička javnost. Radni tim koji je pripremao Nacrt DPP predlagao je da se suspenduju planerske aktivnosti do donošenja strateških državnih dokumenata. Ukazuju na činjenicu da su Ministarstvo kapitalnih investicija i Ministarstvo ekonomskog razvoja i turizma dali pozitivno mišljenje na prvi nacrt plana, te da Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma nije pribavilo mišljenje od kancelarije Unesko prije početka izrade planskog dokumenta imajući u vidu potencijalni uticaj na rijeku Taru.

Iz GI Zdravi Mojkovac tražili su da se povuku i Nacrt DPP i SPU i rade ponovo. Ukazali su pored ostalog da tim koji je radio SPU nije bio kompletan, imao je predstavnika samo dvije struke – biologa i arhitektu.

I NVO Grin houm protivi se otvaranju rudnika Brskovo, smatraju da mu nije mjesto u ekološkoj državi. Argumente protiv takvog projekta crpe u Nacrtu DPP i SPU, ali i iskustvu starog rudnika Brskovo, jalovištu koje je decenijama zagađivalo životnu sredinu i uticalo na zdravlje građana Mojkovca i cijele Crne Gore, ali i posljedicama rada rudnika koje i danas postoje u vidu zagađenja okolnog poljoprivrednog zemljišta.

Institut za javno zdravlja u mišljenju na Nacrt DPP ne preporučuje otvaranje rudnika.

Projekat otvaranja rudnika (dva površinska kopa, postrojenje za preradu i objekat za upravljanje otpadom), najvećeg u Evropi kako je najavio koncesionar, vrijedan je 150 miliona eura, a koncesionar je saopštio da je do sada investirao 30 miliona. Koncesionar planira proizvodnju od oko 45.000 tona cinka, 13.000 tona olova, 3.000 tona bakra i oko milion unci srebra. Najavio je da će godišnje od izvoza zaraditi oko 100 miliona eura, a za koncesione naknade i poreze izdvajaće deset miliona, od kojih bi Opština Mojkovac dobijala skoro tri. Tokom izgradnje zapošljavaće oko 700 radnika, dok bi se za iskopavanja rude otvorilo oko 450 direktnih i 200 indirektnih radnih mjesta.

GI „Zdravi Mojkovac“: AZLP da pokrene prekršajni postupak protiv ministarke Novaković-Đurović

Građanska inicijativa ,,Zdravi Mojkovac“ je podnijela je Agenciji za zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informacijama zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka protiv ministarke ekologije, prostornog planiranja i urbanizma Ane Novaković– Đuurović i odgovornih lica zbog osnovane sumnje da je prekršila clan 34 Zakona o planiranju prostora i izgradnji objekata.

Objašnjavaju da Novaković–Đurović nije objavila izvještaj sa javne rasprave o Nacrtu detaljnog prostornog plana za koncesiono područje rudnika Brskovo i stratešku procjenu uticaja tog projekta na životnu sredinu.

– Javna rasprava je završena 3. jula. Na današnji dan se navršilo 64 dana od završetka javne rasprave odnosno 12 dana više nego što je Zakonom predviđeno za sprovođenje pripreme izvještaja. Članom 34 je propisano da je Ministarstvo dužno da u roku od 30 dana od završetka javne rasprave sačini izvještaj koji sadrži: popis svih učesnika javne rasprave, prijedloge, primjedbe i sugestije koje su prihvacene, obrazloženje o prijedlozima, primjedbama i sugestijama koje nijesu prihvaćene ili su djelimično prihvaćene i drugo. Mišljenjena, izvještaj o javnoj raspravi daje Savjetu za reviziju u roku od 15 dana od dana dostavljanja od strane Ministarstva. Sedam dana od dana dostavljanja mišljenja od strane Savjeta, Ministarstvo je dužno da na internet stranici objavi izvještaj sa mišljenjem. Ovo ukupno čini 52 dana za objavu izvještaja sa Mišljenjem. Ministarka je 4. septembra, u emisiji „Direktno“, izjavila da se primjedbe obrađuju. Ova izjava je dokaz da procedura pripreme izvještaja još nije završena, te su se stoga stekli zakonski uslovi da Agencije za zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informacijama pokrene prekršajni postupak a uskladu sa članom 39 stav 1, tačka Zakona o slobodnom pristupu informacijama i u vezi clana 12 koji se odnosi na proaktivno objavljivanje informacija – navode iz GI Zdravi Mojkovac.

Dodaju kako je takvo postupanje dokaz da Novaković- Đurović i Ministarstvo kojim rukovodi nijesu u stanju da sprovedu običnu birokratsku proceduru a kamoli da iskontrolišu i sprovedu ozbiljan i rizičan projekat kao što je projekat rudnika Brskovo, tako da bi sudbina građana Mojkovca i Crne Gore bila prepuštena milost i nemilost koncesionara.

GI "Zdravi Mojkovac" je prije dva dana podnijela Specijalnom državnom tužilaštvu krivičnu prijavu protiv ministra kapitalnih investicija Ervina Ibrahimovića i sekretara u tom Vladinom resoru Admira Šahmanovića zato što "nijesu obavijestili Tara Resources da ugovor o koncesiji ne važi iako su se za to stekli uslovi".

Portal Analitika