Riječ je o najgoroj tragediji u španskoj modernoj istoriji kada je riječ o poplavama i drugoj najvećoj u Evropi nakon poplava u Rumuniji 1970. u kojima je poginulo 209 ljudi.
Španski spasioci otvorili su privremenu mrtvačnicu u konvencijskom centru Feria Valencia i nastoje se probiti do odsječenih područja.
U Valensiji, istočnoj regiji koja je najteže pogođena, 500 vojnika traga za nestalima i pomaže preživjelima iz oluje, zbog koje su vlasti u Huelvi na jugozapadu zemlje objavile novo upozorenje.
Bez struje i dalje je 75.000 domaćinstava, a vatrogasci prikupljaju benzin iz napuštenih automobila za napajanje generatora.
U utorak veče u tom je području pala godišnja količina kiše, uništivši puteve, željezničke pruge i mostove jer su se izlile rijeke.
Poplavljene su hiljade hektara poljoprivrednog zemljišta. Regija proizvodi gotovo dvije trećine citrusa u Španiji, najvećem svjetskom proizvođaču narandži.
„Sve je uništeno, trgovine, supermarketi, škole, automobili“, rekla je Patricija Vilar, stanovnica Alfafara, predgrađa Valensije, u kojem su automobili nagomilani u uskim ulicama koje su prepune blata i otpada.
Dobrovoljci s metlama, lopatama i kantama širom regije pomažu u raščišćavanju, dok drugi ljudi tragaju za hranom i vodom.
Velik broj mrtvih izazvao je ljutnju i tugu u zemlji, a neki optužuju vlasti da su bile loše pripremljene i da nijesu dovoljno rano upozorile ljude na oluju.
Stanovnik Valensije Hector Bolivar (65) pita se zašto je SMS upozorenje poslato tek u 20 sati, a jaka kiša počela je nekoliko sati prije.
Predsjednik regionalne vlade Karlos Mazon tvrdi da su poštovali sve protokole za upravljanje krizama i da su vlasti počele upozoravati ljude od nedjelje.
Španija je proglasila trodnevnu žalost.