Društvo

DRI još 2009. godine konstantovala nepravilnosti u radu Pravnog fakulteta

Izvor

Predmet revizije, kojim su bili obuhvaćeni Godišnji finansijski izvještaji organizacionih jedinica: Rektorata, Pravnog. Ekonomskog, Arhitektonskog i Elektrotehničkog fakulteta,  podrazumijevao je da li „su finansijski izvještaji sastavljeni u skladu sa važećim propisima i da li održavaju tačan i istinit prikaz stanja na kraju godine i poslovanja tokom godine“.

U četvrtom dijelu revizorskog izvještaja posvećenog poslovanju Pravnog fakulteta, stoji da struktura organizacionih jedinica i stvarni broj zaposlenih nisu u skladu sa Pravilnikom o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta na Pravnom fakultetu donešenom 2000. godine.

„Po Pravilniku predviđeni broj nastavnika i saradnika po katedrama je 41, a za  Stručnu službu Sekretarijata predviđeno je 16 lica. Ukupno zaposlenih lica na Pravnom fakultetu 31.12.2009. godine je 56, od kojih se na nastavnike i saradnike odnosi 37“ , piše u revizorskom izvještaju.

U dijelu izvještaja naslovljenom Primici, DRI je, između ostalog, konstatovao  da „Informacioni sistem Pravnog fakulteta ne pruža na transparentan način informacije o naplaćenim školarinama“.

Kada je u pitanju studijski program „Bezbijednost i kriminalistika“ za školsku 2009/2010. godinu stoji da je „revizijom utvrđeno da studijski program počinje sa radom bez izdate licence od strane Ministarstva prosvjete i nauke, što je suprotno članu 25 Zakona o visokom obrazovanu“.

Izvještajem su posebno obuhvaćene i materijane nadohnade, a u dijelu izdataka za honorare DIR je konstatovala niz nepravilnosti: „Uzorkom obuhvaćeni izdaci evidentirani na računu honorara, koji se odnose na naknade za 11 formiranih Komisija po Odlukama dekana iznose 52.047,27 €. Državnom revizoru nije dostavljen akt na osnovu kojeg je utvrđena visina naknada članovima komisija i Visina naknada na ime funkcionalnih dodataka za dekana i prodekane od samofinansirajuće nastave u ukupnom iznosu od 21.626,48 € nije u skladu sa koeficijentom, koji je utvrđen Pravilima i Pravilima o izmjenama pravila o raspoređivanju prihoda od školarina“.

Nepravilnosti utvrđene prije tri godine očito nijesu otklonjene. Bivši dekan dr Drago Radulović je odlukom Upravnog odbora Senata UCG smijenjen jer se oglušio o zahtjeve UO kome je podređen. Nekoliko dana nakon njegove smjene, bez funkcija su ostale i njegove koleginice prof. dr Snežana Miladinović i doc. dr Ivana Jelić. Sada Pravni fakultet vodi Rektor UCG Predrag Miranović sa upravljačkim timom koji je imenovan od strane UO. Zabrinjavajuća je činjenica da se na greškama ne uči i da se one ponavljaju, čak i tri godine, nakon što je Državna revizorska institucija na njih upozorila Pravni fakultet.

2910revizorska

Kristina ĆETKOVIĆ

Portal Analitika