On je na Panel debati: „Predsjedavanje EU 2020: pogled u budućnost“ kazao da je važno je da je uprkos pandemiji, EU pokazala da je proširenje i u ovim okolnostuma živo.
-Činjenica da je Komisija preporučila otpočinjanje pregovora sa Sjevernom Makedonijom i Albanijom je bio značajan signal za proširenje. Značajna je i ogromna finansijska i stručna medicinska pomoć država članica prema Crnoj Gori, a sve je kulminiralo prihvatranjem nove metodologije i u konačnom otvaranju poglavlja 8– rekao je Drljević, navodeći da je na taj način zaokružen važan dio pregovaračkog procesa.
On je kazao i da je neformalni dokument Evropske komisije, non paper, doprinio pregovaračkom procesu, te da su pozitivni momenti u dokumentu, preporučili da idemo u otvaranje poslednjeg pregovaračkog procesa.
Gordana Đurović, profesorica Ekonomskog fakulteta, kazala je da je za Crnu Goru bilo važna nova metodologija koju je Crna Gora prihvatila za vrijeme hrvatskog predsjedavanja.
-Godina je najavljena kao jako važna za region i obećanje da će država koja je nedavno pristupula EU i kojoj je najbliža naša problematika, učiniti sve što je u njenoj moći da taj process ubrza. Bez obzira na pandemiju i odlazak u onlajn svijet, mnogo toga je uspjelo da se odradi kako je bilo planirano – ocijenila je Đurović.
Najbolja evropska poruka je, navodi Đurović, to što su Sjevena Makedonija i Albanija dobile zeleno svjetlo za otpočinanje pregovora.
-Jer je to prosto jedno veliko obećanje za region tako da je to u prvom mjesecu pandemije bila najbolja evropska poruka – kazala je Đurović.
Dodala je i da je, kada je Srbija otvarala poglavlja na međuvladinim konferencijama, to bila vijest u crnogorskim medijima, ali da to nije bio slučaj u medijima u regionu kada je Crna Gora otvorila poslednje pregovaračko poglavlje.
-Međutim, nije vijest za region da je Crna Gora napravila jedan važan korak. Otvaranje poglavlja je dokaz da nismo blokirani i zaustavljeni, da su integracije važne ali moraju se intenzivirati reforme – poručila je Đurović.