U Dablinu, glavnom gradu Irske, prije par dana, u subotu, odigrana je prva utakmica jednog internacionalnog turnira o kojem nećete naći izvještaje na poslovično “bombastičnim” sportskim stranama novina, niti u izvještajima elektronskih medija, prepunim jakih termina, kao što su “debakl, potop, razbili, uništili, oborili na koljena…” Utakmica je odigrana na čuvenom stadionu Krouk park između Irske i Italije. A ipak, riječ je o turniru koji ima više nego stogodišnju tradiciju. Pa čak i o sportu koji je par exellance “muški”. Dakle – govorimo o ragbiju i turniru “Šest nacija”.Turnir će trajati čak do 20. marta, sa utakmicama koje će se održavati na šest stadiona, u šest država – učesnica turnira – Engleskoj, Francuskoj, Velsu, Škotskoj i Irskoj, koja u ovom sportu tradicionalno ima jedinstvenu ostrvsku reprezentaciju. Krugovi turnira održavaju se po dva ili tri dana svakog vikenda, do 20 marta, ukupno pet vikenda.
Sport koji ujedinjuje Irce Postoji, kažu, samo jedna stvar oko koje će se složiti svi Irci – ragbi. Sport koji ujedinjuje – to je jedan od stereotipa vezanih za ovalnu loptu i njenu tradiciju u Irskoj.Hram irskog ragbija je bez sumnje, Krouk park u Dablinu, četvrti stadion po veličini u Evropi. A nije uvijek bilo tako. Tokom dugih decenija stadion je bio apsolutno zatvoren za sportove koji potiču iz Engleske. Sada je drugačije.
Od dvije do četiri nacije Dakle, prvi međunarodni meč na našem kontinentu u ragbiju održan je daleke 1871. godine, 27. marta, u Edinburgu (Škotska). Škoti su izazvali Engleze da im dođu na njihov teren, i to u sportu u kojem su se Englezi prilično ponosili, sa upravo osnovanim savezom. Igralo se u dva poluvremena od po 50 minuta. Pobijedila je Škotska, ali su se Englezi osvetili godinu kasnije, pobjedom na svom terenu.Irska će se u igru uključiti nakon tri godine. I to sa svojim poznatim problemom Sjever – Jug.Selektori su zato uzeli deset igrača sa sjevera i deset sa juga. Meč sa Engleskom, održan 1875. godine su izgubili. U međuvremenu se desila i jedna bitna stvar - Oksford i Kembridž, univerziteti na kojima se sport praktikovao i čiji su studenti činili okosnicu engleske reprezentacije, smanjili su ekipe na po 15 igrača. I tako, godinu po godinu, britanske ekipe su se takmičile međusobno. Uključio se i Vels i – šampionat je rođen. Dugo se zvao “Četiri nacije”, i nije bilo potrebno precizirati o kojem je sportu riječ.
Ulazak Francuske Godine 1910. u borbu je ušla i Francuska i turnir je dobio ime “Pet nacija”.Šampionat je imao pauzu od 1915. dio 1919. zbog Prvog svjetskog rata. Prethodni period je obilježila prilična dominacija Engleza, da bi turnir 1931. ponovo postao “Četiri nacije”. Francuska je izbačena iz društva, navodno zbog pokušaja da profesionalizuje ovaj sport na svojoj nacionalnoj teritoriji.Šampionat je zbog Drugog svjetskog rata ponovo prekinuo svoju već
Ko će ovoga puta osvojiti Kalkutu, a ko Drvenu kašiku, pitanje je oko kojeg se raspravlja sa puno strasti. Uostalom, Krouk park je u subotu bio pun. Koga interesuje što broj učesnika turnira raste tako sporo? Ljubitelje ragbija u pomenutim zemljama sigurno ne.