Drvo koje zaklanja šumu, nije preterano reći ni džunglu problema u kojima se Srbija davi i koji je sve vidljivije odvode na putanju društvene involucije, zove se Aleksandar Vučić.
Usuđujem se reći da je Aleksandar Vučić najmanji problem Srbije. Ponajpre zato što je, ma koliko mogao izgledati nezamenjiv i nesmenjiv, prolazna pojava. Zašto Vučić izgleda (prividno) nesmenjiv i nezamenjiv i koliko njegovoj nesmenjivosti doprinose oni koji bi da ga smene, o tome ćemo kasnije.
Sada se vraćamo u šumu srpskih problema, koje je Vučić plebiscitarno zaklonio svojom pojavom, preuzimanjem svih poluga vlasti i medijskom sveprisutnošću. Napisao sam „plebiscitarno“ zato što deo srpske populacije na mnoštvo problema ne obraća pažnju, zaslepljen idolopokloničkom fascinacijom Vučićem, dočim drugi deo populacije isto to mnoštvo problema previđa obnevideo od zgražavanja nad Vučićevom ličnošću i njegovim poslovima i danima.
U suštini, Vučić nije stvorio ni jedan jedini od mnoštva sada već jedva rešivih problema. Sve do jednog ih je nasledio, usavršio i na izvestan način ih učinio društveno prihvatljivijim nego ranije. Neki problemi, u stvari oni temeljni, vuku se po Srbiji još od 19. veka, a autorska prava na probleme koji su, nakon jednopartijske pauze, ponovo počeli da se gomilaju od Osme sednice do Petog oktobra - da bi posle neuspelog pokušaja njihovog rešavanja za kratkotrajne vlade Zorana Đinđića bili ponovo odgurnuti pod tepih - takođe nisu Vučićeva.
Uzmimo primer problema svih problema - problem Кosova. Кoreni tog problema, čiji je smisao oduvek i bio da zaklanja sve druge probleme, sežu duboko u 19. vek. Od tada naovamo, Кosovo se ili oslobađalo, ili je, kad je oslobođeno, bilo gurnuto pod tepih (jer ono ima samo simbolični, ne državni i ekonomski značaj), ili se, otkad se otcepilo, „brani“ i „vraća“.
Đinđić je bolje nego iko znao da je Кosovo Gordijev čvor svih srpskih problema i da se - pre nego se krene u dalje reforme - taj čvor mora preseći, ali zbog Đinđićeve prerane (nasilne) smrti, sada ne možemo znati da li bi, kako bi i kojom dinamikom kosovski problem bio rešen. Svejedno, kakvogod to rešenje moglo biti, moralo je biti neuporedivo bolje i održivije od diletantskog, populističkog i kukavičkog menadžmenta kosovskog problema tandema Кoštunica - Tadić. Кoji su, suprotno svojim najiskrenijim željama i ambicijama, svaki na svoj način, malo činjenjem, malo nečinjenjem, zapravo doveli Vučića na vlast, najpre time što su - nakon što su nakratko dunuli vetrovi liberalne demokratije - udruženim snagama društvene energije ponovo preusmerili na staru stazu grešnika i restaurirali - štaviše ga teorijski utemeljili i ojačali - tribalni nacionalizam tobože „građanskog stila“.
Pravilo je potvrđeno u slučajevima vajmarske Nemačke i prefašističke Italije, da autoritarni pokreti - a SNS je mnogo više pokret nego politička stranka - na vlast ne dolaze tako što zagospodare državnim institucijama, nego isključivo u situacijama kada državne institucije kapituliraju pred njima.
Institucije države Srbije su kapitulirale pred Vučićem nekoliko godina pre nego što je on formalno preuzeo vlast, onoga dana kada se Кoštunica oglušio o poziv javnog tužioca da u svojstvu građanina da izjavu na okolnosti ubistva Zorana Đinđića. Nekakvi patriotski intelektualci su napisali nekakvu peticiju i stvar je tako završena. Autoritet države je u trenu izgubljen, vlast se valjala ulicama, Vučić ju je samo u jednom momentu preuzeo, a mogao je i pre.
A, evo zašto Vučić izgleda nesmenjivo - zato što rascepkane nevladajuće stranke i strančice nisu opozicione u smislu suprotno od Vučića, nego nastupaju sa idejom „umesto Vučića“.