Sudeći po do sada iznijetim stavovima, održavanje lokalnih izbora u jednom danu je rješenje oko kojeg postoji nepodijeljeni stav poslanika i članova Odbora za sveobuhvatnu izbornu reformu, kazao je u intervjuu Pobjedi ministar javne uprave Maraš Dukaj.
On zbog toga nema dilemu da politička volja za takvo rješenje u našoj zemlji sada postoji.
Crna Gora je konstantno u izbornim i predizbornim procesima. Jedni za drugim se smjenjuju lokalni izbori u jednoj maloj državi. Potencijalno objedinjavanje izbora donijelo bi uštede u budžetu, spriječilo pojedine zloupotrebe koje su obilježile neke od prethodnih izbornih ciklusa (npr. „izborni turizam“). Sa takvom ocjenom je saglasan Dukaj, koji vjeruje da je država već izgubila dosta vremena čekajući na ove promjene.
Prilikom formiranja Radnog tima za izradu koncepta zakona o lokalnim izborima, kazali ste da će vaša rješenja biti usmjerena na neposredan izbor predsjednika opštine, otvorene izborne liste, neposredan izbor organa mjesne zajednice, održavanje lokalnih izbora u jednom danu i rješavanje svih postojećih problema u pojedinim opštinama. Da li je moguće da već naredni lokalni izbori budu objedinjeni?
DUKAJ: Predložena rješenja predstavljaju temelj za svaku državu, koja ima za cilj da razvija i unapređuje demokratiju. Neposredan izbor predsjednika opštine, lokalni izbori u jednom danu, otvorene liste za izbor odbornika i savjete mjesnih zajednica omogućavaju građanima značajno veću moć odlučivanja i uticaja, s jedne, dok s druge strane podrazumijeva daleko viši stepen odgovornost onih ličnosti kojima građani ukažu povjerenje.
Crna Gora je već izgubila dosta vremena čekajući na ove promjene. Podsjetiću da je prošla skoro cijela godina otkad je Ministarstvo javne uprave dostavilo Skupštini inicijativu za održavanje svih lokalnih izbora u istom danu za direktan izbor predsjednika opština, na koju do danas nije bilo odgovora. Crna Gora više nema vremena za čekanje i odlaganje najvažnijih reformi. Možemo već iduće godine imati lokalne izbore u jednom danu.
Kada je u pitanju objedinjavanje lokalnih izbora u jednom danu, u autorskom tekstu početkom godine kazali ste da nema nijednog argumenta protiv ovih inicijativa, a ima mnogo argumenata za. Da li smatrate da postoji politička volja za ovakav prijedlog?
DUKAJ: Sudeći po do sada iznijetim stavovima, održavanje lokalnih izbora u jednom danu je rješenje oko kojeg postoji nepodijeljeni stav poslanika i članova Odbora za sveobuhvatnu izbornu reformu. Zbog toga nemam dilemu da politička volja sada postoji.
Koji su ključni razlozi zbog kojih razmatrate mogućnost uvođenja održavanja svih lokalnih izbora u jednom danu? Da li je to tzv. izborni turizam, tehničke poteškoće oko organizacije ili nešto treće?
DUKAJ: Održavanje lokalnih izbora u jednom danu, s jedne strane, predstavlja organizaciono-tehničko pitanje. Posmatrajući stvari iz tog ugla, građanima, odnosno biračima, obezbjeđuje se jasan vremenski okvir za održavanje izbora, kao i adekvatna priprema za njihovo učešće. Vjerujem da se možemo složiti da je Crna Gora već duži period u stanju gotovo kontinuiranih izbornih procesa, koji se odvijaju u visoko polarizovanoj političkoj atmosferi. Takva situacija je iscrpljujuća za birače i često ih demotiviše da ostvare svoje biračko pravo i time utiču na ključne procese u zemlji.
Održavanje lokalnih izbora u jednom danu, uz jasno definisan okvir i pravila za eventualne prijevremene izbore, može značajno doprinijeti stabilnosti, kvalitetnijoj organizaciji i racionalizaciji izbornog procesa. Sa aspekta kvalitativne dimenzije, posebno je važno istaći da se ovim pristupom vraća fokus na osnovnu svrhu postojanja lokalne samouprave – unapređenje kvaliteta života građana.
Istovremeni izbori u svih 25 jedinica lokalne samouprave podrazumijevaju punu posvećenost rješavanju lokalnih problema, umjesto bavljenja nacionalnim temama i identitetskim pitanjima koji često dominiraju lokalnim kampanjama. To bi omogućilo da svaka lokalna zajednica bude fokusirana na sopstvene potrebe i razvojne prioritete. Takođe, ovakav model može efikasno adresirati izazove iz dosadašnje prakse, poput tzv. izbornog turizma, čime se dodatno osigurava zakonitost i integritet izbornog procesa.
Kada sve navedeno uzmemo u obzir, jasno je da održavanje lokalnih izbora u jednom danu ne predstavlja samo organizaciono unapređenje, već i važan korak ka jačanju demokratske kulture i institucionalne stabilnosti.
Koje prepreke, osim tehničkih, vidite kao najveće izazove u ostvarivanju političke saglasnosti za ovaj korak?
DUKAJ: Zaista u ovom momentu ne vidim izazove i prepreke. Mislim da smo kao društvo i država spremni za tu reformu.
Kako bi objedinjavanje izbora moglo da utiče na odnose između centralne vlasti i lokalnih samouprava, s obzirom na njihove specifične interese?
DUKAJ: Objedinjavanje izbora u jednom danu može značajno doprinijeti stvaranju uređenijeg i stabilnijeg društva. A stabilnost je temelj za izgradnju konstruktivne saradnje između lokalne i centralne vlasti, posebno kada je riječ o unapređenju javnih usluga, digitalnoj transformaciji i realizaciji razvojnih projekata. Sve to doprinosi ne samo napretku lokalnih zajednica, već i sveukupnom razvoju društva.
Što je još potrebno, pored političke volje, da bi se ovakav zakonodavni okvir uspješno implementirao u praksi?
DUKAJ: Suštinski politička volja postoji, postoji međunarodna praksa koja daje odgovore na pitanja koja su ranije zbunjivala javnost. To se prevashodno odnosi na trajanje mandata skupštini opštine u slučaju prijevremenih izbora. U odnosu na koncept održavanja izbora u jednom danu, ne vidim izazove koji bi se u praksi mogli javiti.
Kada stručni radni tim završi rad na konceptu zakona o lokalnim izborima, biće otvorena sva pitanja.
Kako bi ovo rješenje uticalo na troškove organizacije izbora, s obzirom na broj opština i gradova u zemlji?
DUKAJ: Logično je da bi održavanje lokalnih izbora u jednom danu samo doprinijelo racionalizaciji troškova, nikako njihovom povećanju.
Da li bi objedinjavanje izbora povećalo administrativne izazove, posebno u manjim sredinama, i kako bi se oni prevazišli?
DUKAJ: Ne bi. Isti administrativni kapaciteti su potrebni za održavanje izbora, bilo da je riječ o lokalnim, parlamentarnim ili predsjedničkim.
Kakav bi uticaj ovo imalo na vremenske rokove za kampanju, i da li bi kandidati imali dovoljno vremena da predstave svoje programe?
DUKAJ: Apsolutno bi bilo dovoljno vremena za predstavljanje kandidata i izbornih programa. Suštinska razlika u odnosu na postojeće stanje bila bi fokusiranost na lokalne prilike i potrebe, bez prelivanja tema koje se odnose na nacionalna pitanja.
Da li je moguće da bi održavanje svih izbora u jednom danu moglo da izazove zbunjenost birača, posebno kada su u pitanju različite vrste izbora (gradonačelnici, opštinske vlasti)?
DUKAJ: Vrlo je važno iskomunicirati novi pravni okvir i objasniti građanima što on znači u praksi. Nakon što objavimo koncept zakona o lokalnim izborima, nastojaćemo da vrlo jednostavnim, a ne administrativnim jezikom, objasnimo građanima što suštinski znači donošenje ovog zakona za njih. Drugo, građani već imaju iskustva te vrste, jer smo i do sada, u raznim prilikama, imali poklapanje npr. parlamentarnih i nekih lokalnih izbora, i u vezi s tim nije bilo nikakvih problema.
Da li postoje bezbjednosne ili pravne prepreke koje bi mogle da uskrate mogućnost organizovanja svih lokalnih izbora u jednom danu?
DUKAJ: U ovom momentu ne vidim takve prepreke.
Koje konkretne prepreke postoje u zakonodavnom okviru, a trebalo bi ih riješiti, da bi se objedinjavanje izbora sprovelo u praksi?
DUKAJ: Jedino pitanje koje se otvara odnosi se na tekuće mandate skupština opština. Međutim, s obzirom na to da je ovo političko pitanje i pitanje oko kojeg postoji nepodijeljen konsenzus, vjerujem da će se političkim sporazumom postići dogovor oko prestanka mandata skupštinama opština i održavanju svih izbora u jednom danu.