Bošković i Ljuljanaj - Jovićević koji su, kako je rekao, išli iz ministarstva u ministarstvo dolaskom u resor za odbranu 2016. godine dobro se uklopili u "nastavak koruptivne rasprodaje u dijelu prodaje vojnog naoružanja i opreme i namještanja nabavki roba, usluga i radova firmama kojima rukovode istaknuti članovi DPS-a".
"Koristeći mehanizme iz Zakona o javnim nabavkama putem povjerljivih nabavki oglašavana je prodaja navodno "neperspektivne" vojne opreme i naoružanja po cijenama višestruko nižim od tržišne cijene. Samo jedan od primjera je da je tokom 2019. godine prodato 11.300 automatskih pušaka AP 7,62 mm po cijeni od 65 eura po komadu, a ova atraktivna čuvena "kalašnjikov" verzija pušaka dostiže do krajnjeg kupca cijenu i više od 350 eura po komadu, kao i prodaja više od 500 komada puškometraljeza M-84 kalibra 7,62 mm po 600 eura po komadu, a tržišna cijena je minimum 1.500 eura", navodi Đukanović.
Sa druge strane, dodaje, "neperspektivna oprema i naoružanje ostaju neprodati".
"Propadaju po kasarnama i na moru, pa umjesto da se prodaju u krajnjem i kao sekundarne sirovine dolazimo u situaciju da će ta plovna sredstva, ako se vrlo brzo ne preduzmu mjere, potonuti, dovesti do zagađenja mora i napraviti ogromnu štetu i nesagledive posledice po životnu sredinu, a što može izazvati i međunarodni incident u vidu plaćanja štete zbog zagađenja međunarodnih voda", ističe Đukanović.
Zahtijeva i da, kako je rekao, javnost bude što prije upoznata sa stvarnim troškovima nabavke jednog polovnog helikoptera Bell 412 EP i dva nova Bell 412 EPI "gdje su pored 30 miliona eura za njihovu nabavku prikrivreni ostali troškovi koji se odnose na dodatnu opremu, rezervne djelove, obuku ljudstva za njihovo opsluživanje, a čiji će izdaci po budžet biti milionski tokom više narednih godina".
"Javnost mora biti upoznata i sa ulogom preduzeća MDI Podgorica i ,,Poliex“ Berane kao posrednika u prodaji, odnosno uništavanju naoružanja vojne opreme i ubojnih sredstava. Radi se o ciframa koje se ne broje desetinama nego i stotinama miliona eura za period od 2006. godine do danas, jer je ogromna imovina, naoružanje i vojna oprema naslijeđena od bivše zajedničke vojske iskorišćena za lično bogaćenje pojedinaca kroz namještene tendere i prodaju, umjesto da se sredstva prodaju po realnim cijenama i sva dobit slije u državni budžet", navodi Đukanović.
Ohrabruju, kako je rekao, novu ministarku Oliveru Injac da "hitno formira stručne i nepristrasne komisije i da ispita sve zloupotrebe, kao i partijska zapošljavanja, nezakonita vanredna unapređenja, mobing, nezakonite otkaze, falsifikovanje formacije rađene tokom 2020. godine".
"Ona je dalje okružena uglavnom kadrom koji je zatekla stupanjem na dužnost, kao i Odjeljenjem za vojno-obavještajne poslove koji su "netaknuti", a lično su i oni odgovorni što u proteklom periodu nijesu pratili sve ove nezakonitosti i sprečavali višemilionske štete po budžet, već su se bavili partijskim radom, a sada iz sobe za prisluškivanje sa trećeg sprata zgrade MO šalju informacije novom savjetniku Veljoviću, a nju, vjerovatno, uvjeravaju da je sve rađeno po zakonu", kazao je Đukanović.