Abiznis
  • Portal Analitika/
  • Abiznis /
  • Đukić: Targetiranje Volija izaziva sumnju u postojanje drugih motiva i interesa, naše istraživanje pokazalo nezadovoljstvo građana cijenama u drugom lancu marketa

Đukić: Targetiranje Volija izaziva sumnju u postojanje drugih motiva i interesa, naše istraživanje pokazalo nezadovoljstvo građana cijenama u drugom lancu marketa

Rješenje za problem visokih cijena zahtijeva koordinisane napore Vlade, proizviđača, distributera,trgovaca i potrošača, poručuje predsjednik NVO MMNE Željko Đukić

Đukić: Targetiranje Volija izaziva sumnju u postojanje drugih motiva i interesa, naše istraživanje pokazalo nezadovoljstvo građana cijenama u drugom lancu marketa Foto: Standard
StandardIzvor

Kada u trenutku jedne od najvećih političkih kriza u Crnoj Gori premijer Milojko Spajić obrne igricu u populizmu i pozove građane da bojkotuje trgovačke lance, a prije toga, da bi popunio rupe u budžetu, nametne trgovcima veće poreze I akcize nego u zemljama EU, te zatim taj projekat preuzme određena (ne)vladina organizacija, koja na osnovu nekakve on line ankete targetira samo jedan od tih lanaca, onda sa pravom možemo sumnjati u političku pozadinu cijele akcije.

Alternativa Crne Gore je pozvala građane da od ponedjeljka bojkotuju najveći trgovački lanac u Crnoj Gori, kompaniju “Voli”. Dali su velikodušno rok do petka da se Voli izjasi hoće li smanjivati cijene ili ne. Populizam na većem nivou od poznatog na ovim prostorima “branjen” je on line anketom gdje je većina onih koji su glasali odlučili da “Voli” bude meta. Jedan od članova Alternativa, Zarija Pavićević, je na Javnom servisu objašnjavao kako ne bi oni bojkotovali Voli, ali su građani tako “odlučili”, a on lično je bio da se jednom drugom trgovačkom lanacu nacrta meta…

Voli: Uporedimo cijene
11
Voli: Uporedimo cijene
12.02.2025 15:51

Iz Volija su objasnili, a vjerujemo da većina građana to zna, da je ponuda u njihovim marketima jeftinija u odnosu na ostale I da je to lako ustanoviti prostim upoređivanjima cijena.

Privredna komora nije željela da komentariše ili odgovora na pitanja Standarda koja su smatrali više političkim, a manje ekonomskim ali su rekli da su se jasno odredili prema ovim iovakvim inicijativama te da su dali ubjedljive razloge protiv bojkota trgovinskih lanaca.

“Posebno ukazujemo na potrebu nediskriminacije u svakoj privrednoj oblasti i prema svakoj kompaniji, podvlačeći zainteresovanoj stručnoj javnosti da bojkot kao način uticaja na ekonomske politike niti je razuman niti opravdan”, stoji u reagovanju Privredne komore.

Predsjednik nevladine organizacije MMNE i građanski aktivista iz Bijelog Polja Željko Đukić je u razgovoru za portal Standard rekao da je vladina ekonomska politika, uključujući uvođenje novih akciza na određene proizvode i povećanje cijene akciza, povećanje PDV-au hotelijerstvu i ugostiteljstvu, povećanje zarada zaposlenima doprinijela, da rastu cijena osnovnih životnih namirnica.

“Premijer Milojko Spajić je podržao bojkot marketa, izražavajući solidarnost sa građanima zbog visokih cijena. Međutim, smatram da je ovakav potez pokušaj prebacivanja odgovornosti sa Vlade na trgovce, umjesto da se preduzmu konkretne mjere za kontrolu cijena i inflacije. A u velikom procentu Vlada je doprinjela povećanju cijena”, rekao je Đukić.

On smatra da je targetiranje Volija od strane Alternative selektivan i da može izazvati sumnje u postojanje drugih motivai interesa.

“Istraživanja koja smo mi sproveli ukazuju da su zapravo građanj nezadovoljni cijenama u jednom drugom lancu marketa”, saopštio je Đukić.

Potkrepljujući tvrdnju da je ekonomska politika Vlade CG u najvećoj mjeri krivac za visoke cijene namirnica, Đukić kaže da se cijene proizvoda formirajuna osnovu nabavnih cijena, na koje se dodaju operativni troškovi, porezi (kao što je PDV), akcize za određene proizvode, te trgovačke marže.

“U Crnoj Gori, PDV na osnovne životne namirnice iznosi 7%, dok je za određene proizvode, poput voća i povrća, stopa 21%. Trgovačke marže variraju u zavisnosti od proizvoda i trgovinskog lanca, ali su u prosjeku slične, a u pojedinim slučajevina niže u odnosu na zemlje regiona”, objašnjava Đukić.

Smatra da je jedan od uzroka ovog problema nedovoljno razvijena domaća proizvodnja i prerada, takođe promocija i plasman domaćih proizvoda.

“Rješenje za problem visokih cijena zahtijeva koordinisane napore Vlade, proizviđača, distributera,trgovaca i potrošača. Vlada bi mogla razmotriti smanjenje poreza i akciza na osnovne proizvode, kao i podsticanje konkurencije na tržištu. Trgovci bi mogli preispitati svoje marže i nastojati da smanje cijene gdje je to moguće. Potrošači mogu nastaviti izražavati svoje nezadovoljstvo kroz inicijative poput bojkota, ali i podržavati lokalne proizvođače i manje trgovine”, zaključio je Đukić.

Portal Analitika