Razriješena sutkinja Ustavnog suda Dragana Đuranović pred Osnovnim sudom u Podgorici tužila je zbog diskrimancije Skupštinu Crne Gore i tražila izricanje hitne privremen mjere kojom bi bila vraćena na funkciju do pravosnažnog okončanja postupka.
To je potvrđeno danas i iz Osnovnog suda.
"Dana 12. februara, Osnovnom sudu u Podgorici tužilja Dragana Đuranović podnijela je tužbu i predlog za određivanje privremene mjere protiv tužene Države Crne Gore - Skupštine Crne Gore, kojim predlogom za određivanje privremene mjere je traženo da se naloži tuženoj da tužilju odmah vrati na funkciju sudije Ustavnog suda Crne Gore. Postupajući sudija je dana 13.02.2025. godine poslao predmetnu tužbu i predlog za određivanje privremene mjere na izjašnjenje Zaštitniku imovinsko-pravnih interesa Crne Gore, koji je istu tužbu i predlog za određivanje privremene mjere zaprimio dana 17.02.2025. godine", istakli su oni.
Kako dodaju, rok za dostavljanje izjašnjenja od strane Zaštitnika imovinsko-pravnih interesa Crne Gore iznosi pet dana od dana prijema tužbe i predloga za određivanje privremene mjere, nakon čega će postupajući sudija donijeti odluku o predlogu za određivanje privremene mjere u roku od pet dana od dana podnošenja navedenog izjašnjenja Osnovnom sudu u Podgorici.
U tužbi Đuranović navodi da su postupak utvrđivanja ispunjenosti uslova za prestanak njene funkcije, kao i akti kojima je utvrđena njihova navodna ispunjenost, suprotni Ustavu, Zakonu o Ustavnom sudu i poslovnicima Skupštine i Ustavog suda.
"Odluke Ustavnog suda su po sili Ustava obavezujuće i izvršne (član 151, stav 3 Ustava), a Zakon o Ustavnom sudu obavezuje sve ‘da poštuju odluke Ustavnog suda s izričitim određenjem da su stavovi o određenim pitanjima izraženi u odlukama suda obavezujući za sve državne organe, organe državne uprave, lokalne samouprave, pravna lica i druge subjekte koji vrše javna ovlašćenja (član 3, stav 2 Zakona o Ustavnom sudu)", piše u tužbi Đuranović.