Otvarajući sjednicu, predsjednica parlamenta Danijela Đurović naglasila je da je to događaj kojim se želi skrenuti posebna pažnja na prava romske zajednice i probleme sa kojima se njeni pripadnici svakodnevno susrijeću. Kada je riječ o integraciji Roma u crnogorsko društvo, kako kaže, posebna pažnja usmjerena je na šest ključnih oblasti: obrazovanje, zdravstvenu zaštitu, zapošljavanje, pravni status, socijalni status i porodičnu zaštitu i kulturu, identitet i informisanje
„Romske i egipćanske zajednice nema u političkom odlučivanju u Crnoj Gori, jer Romi nemaju autentične predstavnike u Skupštini Crne Gore, niti u skupštinama lokalnih samouprava. Država mora učiniti sve da Romi budu integrisani, poštovani i ravnopravni članovi društva“, naglasila je Đurović.
Predsjednik Odbora za ljudska prava i slobode Jovan Jole Vučurović izrazio je zadovoljstvo činjenicom da se po prvi put u Crnoj Gori održava sjednica Romskog parlamenta. On je istakao uvjerenje da će ova aktivnost biti upisana kao jedna od ključnih prekretnica u ostvarivanju prava pripadnika i pripadnica romsko-egipćanske populacije u Crnoj Gori, te da će u skorijem vremenskom periodu imati i autentičnog poslanika iz redova romsko-egipćanske zajednice koji će aktivno učestvovati u radu Skupštine Crne Gore.
Odlazeći ministar ljudskih i manjinskih prava, Fatmir Đeka pozdravio je prvo zasijedanje Romskog parlamenta navodeći da je to veliki uspjeh za Crnu Goru kao i za sve koji predano rade na unapređenju položaja romske i egipćanske zajednice.
„Neka nam bude cilj da zajednički radimo na unapređenju njihovog socio-ekonomskog položaja, ali i da im pomognemo da se uključe u društveni i politički život Crne Gore“ zaključio je ministar uz želju da se praksa saziva Romskog parlamenta ustanovi.
Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Crne Gore Siniša Bjeković upozorio je da je položaj Roma i Egipćana u Crnoj Gori još uvijek nepovoljan u svim ključnim aspektima života, od socijalnog i ekonomskog statusa do obrazovanja i isključenosti iz političke participacije.
Nacionalni koordinator za praćenje sprovođenja Strategije socijalne inkluzije Roma i Egipćana u Crnoj Gori 2021. – 2025, Sokolj Beganaj, istakao je da održavanje prvog Romskog parlamenta još jednom potvrđuje veliku posvećenost Crne Gore romskoj i egipćanskoj populaciji, te upućuje na spremnost države da agendu o integraciji i unapređenju položaja Roma i Egipćanau Crnoj Gori podignena najviši nivo kako bi se ova populacija postepeno uključila u društveni i politički život i time smanjio jaz između pripadnika ove nacionalne manjine i ostalog stanovništva.
,,Neka nam cilj bude da zajedno sarađujemo u integracijama romske i egipćanske populacije, da učestvujemo zajedno u borbi protiv svakog oblika diskriminacije, gdje će svi građaniimati istu važnost, gdje neće biti superiornijih i inferijornijih, gdje ćemo na putu ka Evropskoj uniji obezbjediti odgovarajuće pravne instrumente koji će garantovati svim osobama potpuno uživanje ljudskih prava”, zaključio je Beganaj.