Kultura

Atelje 212 iz Beograda i Kamerni teatar 55 iz Sarajeva

Dva pozorišta se povukla sa festivala u Brčkom zato što je Lečić u žiriju

Dvije predstave povučene su sa 38. regionalnih Susreta pozorišta / kazališta u Brčkom zbog toga što je beogradski glumac i filmski djelatnik Branislav Lečić član žirija.

Dva pozorišta se povukla sa festivala u Brčkom zato što je Lečić u žiriju Foto: alo.rs
Al Jazeera BalkansIzvor

Ekipa predstave 64 autorice Tene Štivičić, u režiji Alise Stojanović i produkciji pozorišta Atelje 212 iz Beograda, navela je da su kasno obaviješteni da je Lečić član žirija, ističući da su predstavu odigrali samo iz poštovanja prema publici te da neće učestvovati u daljnjim aktivnostima festivalima.

“Večeras, samo sat vremena pre početka predstave, obaviješteni smo da je Branislav Lečić član žirija XXXVIII regionalnih Susreta pozorišta/kazališta u Brčkom. Odigrali smo predstavu samo iz poštovanja prema publici. Iz razloga što se pomenuti član žirija aktivno uključio u podjelu medija u Srbiji na podobne i nepodobne, konstantno i posvećeno baveći se u, za njega, podobnim medijima, isključivo iživljavanjem, zlostavljanjem i u svakom smislu maltretiranjem naše koleginice Danijele Štajnfeld, ne možemo ga smatrati ni na koji način osobom koja može da ocjenjuje naš rad, niti to želimo da dozvolimo. Nadamo se da ćete razumjeti zašto nećemo učestvovati u ostalim aktivnostima festivala”, naveli su u proglasu koji je pročitan.

‘Sredina koja nema snage da prihvati istinu’

Nedugo nakon toga, učešće na ovom festivalu povukla je i ekipa predstave Schindlerov lift, koju je, u produkciji sarajevskog Kamernog teatra 55, prema tekstu Darka Cvijetića, režirao Kokan Mladenović.

“Jedan od osnovnih motiva za naš rad na predstavi bila je potreba da se nikada i nigdje ne relativizuju zločini, da žrtve imaju prava da dobiju glas koji će govoriti u njihovo ime, da imaju prava da prestanu da budu povređivane, bile one žive ili mrtve. Jedan od najpotresnijih djelova romana je upravo onaj koji govori o susretima dželata i žrtava, silovatelja i silovanih u jednoj sredini koja nema snage da prihvati istinu i da spozna svoj žalosni udio u katastrofi koja je zadesila druge i drugačije”, navode autori predstave Mladenović i Cvijetić.

Dodaju kako Lečić nije osuđen po optužbama za silovanje Danijele Štajnfeld, ali da je je sve u vezi tog slučaja “stavilo, u najmanju ruku, ogromnu moralnu hipoteku nad njegov lični i umjetnički integritet”.

“Smatramo da bismo učestvovanjem na festivalu u čijem žiriju sedi osoba ovakvog moralnog profila postali saučesnici u pretvaranju nedopustivog u dopustivo, nemoralnog u moralno i da bismo se narugali traumiranim likovima iz sopstvene predstave. U to ime vas obavještavamo da se povlačimo iz učešća na festivalu i iz razmatranja za nagrade”, ističu autori.

Nepravosnažna odluka beogradskog tužilaštva

Danijela Štajnfeld je u martu ove godine prijavila policiji da ju je 2012. godine silovao Lečić.

Početkom aprila nekadašnja glumica Merima Isaković je u intervjuu Nedeljniku također optužila Lečića da ju je seksualno napastvovao, a njen iskaz je tužilaštvo koristilo kao svjedočenje.

Lečić je saslušan ubrzo nakon prijave i tom prilikom negirao optužbe.

Više javno tužilaštvo u Beogradu je u julu odbacilo krivičnu prijavu Danijele Štajnfeld protiv Lečića.

Ova odluka još nije pravosnažna.

Portal Analitika