Zanimljivosti

Dva znaka da ste emocionalno inteligentan roditelj

Roditeljstvo zahtjeva mješavinu strpljenja, pažnje i emocionalne svijesti da bi se stvorilo okruženje sa najviše podrške i njege za djecu. Emocionalno inteligentni roditelji nisu samo svjesni sopstvenih emocija, već su i vješti da prepoznaju i reaguju na emocije svoje djece.

Dva znaka da ste emocionalno inteligentan roditelj Foto: Depositphoto
N1Izvor

Sposobnost roditelja da reguliše svoje emocije takođe je ključna za dobrobit njihovog djeteta, piše Psihologija danas (Psychology Today).

Pregled objavljen u junu u Psihological Riports otkrio je da dvije osobine ličnosti posebno poboljšavaju njihovu sposobnost da se samokontrolišu i stvore uravnoteženo domaćinstvo.

„Takvi roditelji će vjerovatno imati više povjerenja u svoju sposobnost da budu roditelj i veća je vjerovatnoća da će biti podrška i osjetljivi na potrebe svog djeteta“, objašnjavaju istraživači.

Prema toj studiji, dvije su osobine ličnosti koje emocionalno inteligentan roditelj pokazuje.

1. Savjesnost

Savjesnost se odnosi na sposobnost pojedinca da bude organizovan, odgovoran i orijentisan ka cilju.

Za roditelje, biti savjestan znači da su pažljivi prema potrebama svoje djece i da uspostavljaju rutine koje promovišu sigurnost i dosljednost kod kuće.

Veoma savjesni roditelji su promišljeni u svojim postupcima i svjesni kako njihovo ponašanje utiče na emocionalno blagostanje njihove djece.

Na primjer, odvojiće vrijeme da razmisle o tome kako različite roditeljske strategije utiču na emocionalni rast njihovog djeteta.

Takođe je veća vjerovatnoća da će postaviti realna očekivanja za svoju djecu i pružiti neophodnu podršku kako bi im pomogli da ispune ta očekivanja.

„Kada savjesni ljudi postanu roditelji, oni će biti posvećeni roditeljskoj ulozi i nastojaće da postignu red i strukturu za svoju djecu, što će rezultirati adaptivnim roditeljskim praksama“, pišu istraživači.

Savjesni roditelji su takođe proaktivni u rješavanju potencijalnih izazova prije nego što oni postanu značajni problemi.

Kada se djeca suočavaju sa poteškoćama, savjesni roditelji im pomažu da se snađu u ovim izazovima sa strpljenjem i razumijevanjem, umjesto da reaguju impulsivno. Ovaj promišljen pristup osigurava da djeca nauče kako da konstruktivno rukuju emocijama.

Takvi roditelji takođe imaju tendenciju da daju prioritet dugoročnom blagostanju svoje djece u odnosu na kratkoročne popravke.

To znači da je veća vjerovatnoća da će se uključiti u aktivnosti koje promovišu emocionalnu inteligenciju kod njihove djece, kao što su otvorena komunikacija, aktivno slušanje i emocionalna validacija.

2. Prijaznost

Prijaznost karakteriše toplina, ljubaznost i kooperativna priroda. Složni roditelji imaju tendenciju da budu empatični i saosjećajni, što im omogućava da se emocionalno povežu sa svojom djecom. Ovo djeci takođe pomaže da se osjećaju voljeno, shvaćeno i cijenjeno.

Prijatan roditelj je vješt da prepozna emocije svoje djece i da na njih odgovori na njegujući način. Veća je vjerovatnoća da će se uključiti u empatično slušanje, gdje zaista nastoje da razumiju perspektivu svog djeteta bez osuđivanja.

Ovo podstiče djecu da se osjećaju prijatno u izražavanju svojih emocija, znajući da će naići na razumijevanje prije nego na kritiku.

Slaganje takođe igra ključnu ulogu u rješavanju sukoba. Kada dođe do nesuglasica, roditelji pružaju podršku dok održavaju jasna pravila i disciplinu, usmjeravaju svoju djecu i poštuju njihova osjećanja, a da pritom ne budu preterano popustljivi ili „nasilni“.

Takvi roditelji takođe imaju tendenciju da budu strpljiviji i da opraštaju, što pomaže u održavanju jakih emocionalnih veza sa svojom djecom.

Otelotvorujući osobine savjesnosti i prijaznosti, roditelji postavljaju teren za djecu da se kreću sopstvenim emocijama i odnosima sa poverenjem. Njihova emocionalna inteligencija postaje doživotni dar, obogaćujući njihove živote i pozitivno oblikujući živote onih koje vole.

Portal Analitika