Uz Brazil, to je zemlja sa najvećim nejednakostima u platama.
Mandela, borac za ljudska prava, proveo je u zatvoru 27 godina, a 1994. postao je prvi južnoafrički crni predsjednik. Zatim su ukinuti rasistički zakoni, a ekonomija doživjela svoj najduži period ekspanzije, do recesije koja je počela 2008. godine. Ipak, kad se sagledaju stvari, u Južnoj Africi je još 2.600 naselja koja nemaju vodu i sanitarije, kao i brojni drugi problemi.
Afrički nacionalni kongres za danas je najavio više komemoracija, uključujući i marš od zatvora blizu Kejp Tauna, u kome je okončana Mandelina robija, javlja BBC. Marš će predvoditi Mandelina bivša supruga Vini, koja će simbolično preći tih 500 metara do slobode u njegovo ime.
Kako mu je 91 godina i krhkog je zdravlja, Mandela se uglavnom ne pojavljuje u javnosti. Ipak, on će ostati najcjenjenija ličnost u istoriji svoje domovine i svi se nadaju da će, ipak, smoći snage da se pojavi na večerašnjoj svečanoj ceremoniji obilježavanja dvije decenije od pada „bijelog režima“.
- On ne misli samo na crnce u zemlji, on takođe misli i na bijelce i njihove strahove uzima u obzir - kaže Kristo Brand, bivši Mandelin zatvorski čuvar. Stanovnici Južnoafričke republike, pak, smatraju da se u njihovim životima nije mnogo toga promijenilo. Ističu da je Mandela radio dobro, ali da ga politički nasljednici nisu pravilno slijedili.