Društvo

Džomić o Peroviću: Ko je diletant, štetočina, necrkven, nebulozan…

Zagovornici autonomije Mitropolije crnogorsko-primorske i eparhijâ SPC na prostoru današnje Crne Gore djeluju po tzv. ukrajinskome modelu, a uočljivo je da su u jednome dijelu preuzeli argumentaciju i stavove crnogorskih autokefalista, tvrdi Velibor Džomić, bivši paroh u Podgorici, svrstavajući u te „zagovornike” — Gojka Perovića.

Džomić o Peroviću: Ko je diletant, štetočina, necrkven, nebulozan… Foto: AntenaM
AntenaMIzvor

Prema Džomiću, „jedan klirik — sveštenik iz Crne Gore, inače bez ikakvog pravničkog znanja, ovih dana je javno saopštio da je "Srpska pravoslavna crkva u svakom pogledu — pravnom, istorijskom i duhovnom nasljednik Pravoslavne Crkve u Knjaževini i Kraljevini Crnoj Gori", zatim da je "u pogledu imovinskog nasljeđa stvar jasna" i da su za to pitanje "nadležni sudovi u Crnoj Gori".

''O kakvom "nasljedstvu u pravnom pogledu" govori klirik koji, na žalost, nema ni elementarna građanska znanja o nasljeđivanju, ostaviocu nasljeđa i nasljednicima'' pita se Džomić, aludirajući na neku od izjava Gojka Perovića.

Prema Džomiću, koga prenosi „Dan”, Perović govori „necrkvenu nebulozu” i njegova objava kao „sveštenoga lica (je) ne samo diletantska nego i štetna.”

''Decenijama smo ispravno i istorijski argumentovano ukazivali da je Crnogorska mitropolija, utemeljena kao Zetska episkopija od Svetoga Save 1220. godine'' kaže Džomić, a kao dokaz ove fikcije sugeriše to što je on lično sa Vladimirom Leposavićem juna prošle godine Mitropoliju crnogorsko-primorsku – osnovanu 16. novembra 1931. — upisao sa krivotvorenom, antidatiranom godinom osnivanja iz 1220. „u Knjigu evidentiranih vjerskih zajednica poslije izmjena i dopuna Zakona o slobodi vjeroispovijesti ili uvjerenja i pravnom položaju vjerskih zajednica”.

Džomić nastavlja sa istorijskim krivotvorinama, na primjer, piše da je izvjesna eparhija „u 15. vijeku uzdignuta u rang Mitropolije od strane cara Dušana Nemanjića”, iako je provjerljivo da car Dušan uopšte nije živio u 15. vijeku; etc.

Prema Džomiću, Gojko Perović „stoji na stanovištu da je crkveni i pravni kontinuitet prekinut navodnom "smrću" Pravoslavne crkve u Crnoj Gori”, a time, tvrdi, poručuje „da je SPC nastala prije sto godina i da joj se samo od 1918. godine može priznati pravni subjektivitet”.

Gojko Perović, sa svoje strane, dokazujući koliko je zabrazdio u antipravoslavnu jeres „svetosavlja”, takođe u „Danu”, doslovno tvrdi: „Mi smo, kao narod i sveštenstvo, nasljednici onih koji su slavili Vidovdan i Savindan kao najsvečanije dane u godini”.

Vaskrs nije sveštenik Perović tu ni pomenuo, kao ni druge najveće praznike Istočno-pravoslavne Crkve.

Džomić, koji je bez bilo kakve redovno završene bogoslovske diplome, nakon neuspješnog studiranja u Kragujevcu, diplomirao je u poodmakloj dobi pravne nauke u Kosovskoj Mitrovici; a Perović, eks „rektor”, i sada je nesvršeni student Filozofskoga fakulteta…

Portal Analitika