Svijet

Egipat: Sedmi dan nemira

Izvor

Nemiri u Egiptu tako ulaze u sedmi dan.Najmanje 102 osobe su poginule, a na hiljade su povrijeđene u toj zemlji od početka antivladinih demonstracija u utorak, saopštili su danas bezbjednosni i bolnički izvori. Samo juče su poginule 33 osobe.

- Odlučili smo da sjutra organizujemo protestnu šetnju u kojoj će učestvovati milion ljudi, rekao je agenciji Frans pres jedan od organizatora protesta Eid Mohamad i dodao da će uskoro početi i generalni štrajk.

Poziv na štrajk prvi su uputili radnici u Suecu, u kome se pored Kaira i Aleksandrije održavaju najveće demonstracije od početka protesta u Egiptu i gdje je uveden policijski čas.

S druge strane, egipatski predsjednik Hosni Mubarak poručio je u pismu premijeru Ahmedu Šafiku da očekuje da će nova egipatska vlada zadržati subvencije, kontrolisati inflaciju i obezbijediti nova radna mesta, izvjestila je državna televizija. Mubarak, međutim, u tom pismu nije ni pomenuo nerede u Egiptu. Podsjetimo, Mubarak je prije dva dana raspustio vladu i ovlastio bivšeg komandanta vazduhoplovnih snaga Šafika da sastavi kabinet.

Vlasti naredile policiji da izađe na ulice: Egipatske vlasti naredile su u nedjelju uveče policiji da ponovo izađe na ulice, kako bi povratile "red i bezbjednost" posle brojnih pljački širom Egipta. Naredbu je izdao odlazeći ministar unutrašnjih poslova Habib el Adli, poslije odluke o povlačenju u petak, što je izazvalo haos, pljačke i bjekstva iz zatvora.

Državna agencija Mena javila je da se policijske patrole raspoređuju u čitavoj zemlji, koordinišući se sa vojnim snagama. Osim povratka policije na ulice, vlasti su donijele odluku i o produženju trajanja policijskog časa u tri najveća grada za jedan sat, počevši od ponedjeljka. Policijski čas u Kairu, Aleksandriji i Suecu počeće u 15 umjesto u 16 časova, i trajaće do osam časova ujutro, prenijela je televizija, precizirajući da je odluku doneo "vojni guverner", odnosno predsednik Hosni Mubarak, čiji odlazak sa funkcije i zahtijevaju demonstranti.

El Baradej- Egipat pred novom erom: Prethodno, opozicija se saglasila da pregovore s režimom vodi nekadašnji šef Međunarodne atomske agencije, Nobelovac Mohamed el Baradej. On se u nedjelju uveče po prvi put pridružio demonstrantima na trgu Tahrir u centru Kaira, gdje im je poručio da pobuna protiv vlasti predsjednika Hosnija Mubaraka "ne može biti zaustavljena", kao i da je Egipat na "početku nove ere".

On je pozvao na strpljenje demonstrante koji su, zahtevajući ostavku predsjednika Hosnija Mubaraka, uzvikivali "žrtvovaćemo našu dušu i našu krv za domovinu" i "narod želi pad predsjednika".

Izrael za Mubaraka: Izrael je tokom vikenda pozvao SAD i više evropskih zemalja da ne kritikuju egipatskog predsjednika Hosnija Mubaraka kako bi se sačuvala stabilnost u regionu, piše danas izraelska štampa. Jevrejska država smatra da je u interesu Zapada očuvanje stabilnosti egipatskog režima.

Gaza - Posljedice egipatskih nemira: I Izrael i Egipat su ograničili pristup Gazi nakon što su sredinom 2007. godine hamasovci silom preuzeli kontrolu od snaga lojalnih palestinskom predsjedniku Mahmudu Abasu, vođi Fataha. Granica između Egipta i Gaze duga je 15 kilometara, a ispod nje je stotine tunela kroz koje se krijumčari roba i oružje, tako da je to postao glavni kanal snabdijevanja za 1,5 miliona Palestinaca koliko ih tamo živi.

Od početka nereda u Egiptu pojas Gaze je izolovaniji, navodi AP. Prolaz za putnike između Gaze i Egipta koji je djelimično otvoren prije nekoliko mjeseci u nedjelju je zatvoren do daljeg. U posljednjih nekoliko dana ometan je dotok robe iz Egipta, uključujući jeftino gorivo. I dok su odnosi Hamasa s Mubarakovom vladom bili zategnuti za Abasa je Egipat pod njegovom kontrolom bio glavni patron otkako je 2005. godine postao predsjednik.

Abasu je bila potrebna Mubarakova podrška za svaku veliku odluku, uključujući i pregovore s Izraelom. Zato su na Zapadnoj obali u znak podrške Mubaraku Abasove bezbjednosne snage u nedjelju brzo rastjerale mali miting solidarnosti s egipatskim demonstrantima.

( B92)

Portal Analitika