Politika

Šehović: Bogataše oporezivati višom poreskom stopom

Izvor

Veličanje ideologije neprikosnovenog slobodnog tržišta od strane zagovornika neoliberalne ekonomske filozofije u Crnoj Gori, smatra Šehović, te odbijanje bilo kakvog državnog intervencionizma čak i u periodu ekonomske krize čijim nastankom je ova filozofija krahirala, prema njegovim riječima, ne samo što je duboko pogrešno, već je i duboko licemjerno.

- Predstavnici te ideologije nijesu ni riječ rekli kada se javnim sredstvima, dakle i onih najsiromašnijih, spasavao privatni biznis, kao na primjer KAP, a bune se danas kada treba obezbijediti sredstva za pomoć onim najugroženijim. Za Socijaldemokratsku partiju je neprihvatljiva logika po kojoj je profit samo njihov, a gubitak svih nas. Rezultati primjene ovakve ekonomske filozofije su socijalno poražavajući, budući da obično dovode do stvaranja tzv. balon ekonomija u kojima se bogate jedni, na račun većine ostalih u društvu. To je jednako opasno, kao i politika reformskog populizma i olako datih obećanja, koja se iz nekih drugih krugova forsira, ističe se u saopštenju.

Šehović kaže da je Crnoj Gori potrebna drugačija fiskalna politika, politika u čijem je fokusu građanin, a ne krupni kapital, što podrazumijeva „promjenu načina oporezivanja dohotka primjenom progresivne poreske stope zato što moramo biti svjesni da su posledice raslojavanja u društvu skuplje od borbe protiv raslojavanja, da porast nejednakosti izaziva smanjenje mogućnosti, zatiranje jednakioh šansi i podrivanje efikasnosti, a da smanjivanje nejednakosti ne smanjuje nego pospješuje privredni rast“.

- SDP je svjesna da poreska politika mora biti konkurentna, ali je isto tako svjesna da ona ne smije biti razlog za produbljivanje i onako izraženog raslojavanja koje postoji u našem društvu. Po strani to što fiskalno opterećenje nije povezano sa brojem poreskih stopa, nego sa visinom stope. Razlog više za primjenu progresivne poreske stope predstavlja i činjenica da poreski obveznici sa višom ekonomskom snagom mogu značajnije iznose izdvajati za štednju i pribavljanje dodatne imovine, te na osnovu toga ubirati dodatan prihod i time doprinijeti još izraženijom koncentracijom kapitala kod uskog kruga ljudi, što u Crnoj Gori, u kojoj kao rezultat primjene tranzicionih procesa imamo raslojeno društvo u kojem se srednja klasa konstantno topi, valjda ne bi trebao da bude nikom interes, napominje Šehović.

Prema njegovim riječima progresivna poreska stopa kod poreza na dohodak nije kazna za bogate, već pokazatelj socijalno odgovorne politike, jer u tranzicionim ekonomijama kakva je naša, „bogati ljudi nijesu uvijek i po pravilu vrijedniji, kreativniji i uspješniji, jer je njihovo bogatstvo često rezultat mnogih drugih okolnosti, koje su im omogućile da ga nagomilaju u kratkom vremenskom periodu“.

- Zato po nama u SDP-u nema ništa prirodnije od toga da bogati budu oporezovani višom poreskom stopom, jer kako kaže aktuelni američki ministar finansija – ne vidimo ekonomski smisleniji niti pošteniji način da smanjimo budžetski deficit, da obezbijedimo prostor za za ulaganje u obrazovanje, socijalnu zaštitu i infrastrukturu, a da se pritom od najbogatijih ne traži da plate nešto veći porez iz svog dohotka. Ako to važi za najliberalniju zemlju na svijetu kakva je SAD, onda definitivno važi i za Crnu Goru koja je Ustavom definisana kao zemlja socijalne pravde, zaključuje Šehović.

Foto:sdp.co.me

Portal Analitika