Komisija, izvršno tijelo Evropske unije, zatražila je od najvišeg suda u EU, sa sjedištem u Luksemburgu, da odredi Italiji paušalnu kaznu od 56 miliona eura, i dnevnu kaznu od 256.819 eura sve dok ta zemlja ne udovolji presudi iz 2007. godine, kojom joj je naloženo da riješi taj problem.
- Mada je učinjen značajan napredak, jasno je da je taj problem još prisutan u gotovo svim italijanskim regionima. Sudskoj presudi iz 2007. nije udovoljeno i Komisija je stoga odlučila da Italiju ponovo izvede pred sud i zatraži kazne - navedeno je u saopštenju Komisije.
Presudom iz 2007. godine, Italiji je naloženo da ukloni 255 deponija, od kojih je 16 sadržalo opasan otpad, ali su od tada donijeti planovi za samo 132 deponije, pri čemu je uklonjena 31, ukazala je Komisija.
Italijanski problemi s otpadom su najdrastičniji u Napulju, trećem po veličini gradu u toj zemlji, koji je u posljednjih pet godina nekoliko puta bio zatrpan gomilama smeća. Nedavno je region Lacio, u kojem se nalazi i Rim, takođe imao probleme sa uklanjanjem otpada sa ulica.
Lokalno stanovništvo se protivi izgradnji pogona za spaljivanje otpada, dok regioni s efikasnim upravljanjem otpadom nisu raspoloženi da se đubre iz drugih regiona doprema na njihovu teritoriju, što često dovodi do pojave ilegalnih deponija.
U Napulju, Kamora ima velike poslove sa transportom i odlaganjem otpada, što, uz političku neefikasnost i korupciju, znači da Napulj nije u stanju da riješi taj problem koji je prije 19 godina prvi put proglašen hitnim za rješavanje.
Ilegalno odlaganje i spaljivanje otpada zagađuje tlo, vodu i vazduh u velikoj oblasti oko planine Vezuv.