Društvo

Ekonomska stabilnost porodice je važan uslov za njenu funkcionalnost

Centar za prava djeteta Crne Gore organizovao je panel diskusiju na temu “Ekonomsko osnaživanje porodica i mladih”.

Ekonomska stabilnost porodice je važan uslov za njenu funkcionalnost Foto: Mediabiro.tv
Mediabiro.tvIzvor

Panel diskusija je dio aktivnosti predviđenih projektom Centar za podršku djeci i porodici - Dnevni centar, koji je podržan kroz IPA II Program Evropske Unije i Crne Gore za zapošljavanje, obrazovanje i socijalnu zaštitu, a koji se realizuje podsredstvom Direktorata za finasiranje i ugovaranje pomoći EU, Ministarstva finasija i socijalnog staranja i Direkcije za programiranje i implementaciju EU fondova Ministarstva ekonomskog razvoja. Projekat je podržan i od međunarodne organizacije Save the Children koja je dugogodišnji partner Centra za prava djeteta Crne Gore.

Centar za prava djeteta Crne Gore, kroz svoje aktivnosti i programe, trudi se da odgovari na potrebe društva, djece i mladih i njihovih porodica . Projekat, odnosno program predstavlja cjelovitu podršku djeci u riziku. Kada kažemo djeca u riziku, mislimo na djecu iz socijalno ugroženih porodica, djecu koja su žrtve zlostavljanja ili zanemarivanja, djecu iz disfunkcionalnih porodica, djecu iz porodica koje su prošle ili kod kojih je u toku složeni proces razvoda roditelja, djecu iz jednoroditeljskih porodica, djecu iz porodica u kojima su korisnici PAS, djecu iz hraniteljskih porodica, itd.

„Materijalna situacija često bude uzrok disfunkcionalnosti porodice. Razmišljali smo kako može taj problem da se smanji, da one koji su najčešće dugogodišnji korisnici materijalnog obezbjeđenja porodica ne budu više na teretu države u budžeta, usmjerimo na tržište rada, osposobimo sa nekim znanjima i vještinama, koje bi im omogućile da lakše dođu do posla i da obezbijede svojoj porodici dugotrajniju egzistenciju.

Tako da smo u saradnji sa kolegama iz kancelarije Save zhe Children iz Sarajeva i Privrednom komorom kantona Sarajevo, razvili programe ekonomskog osnaživanja porodica”, kazala je Jelena Gluščević ispred Centra za prava djeteta.

Ona je dodala da upućivanje djece na korišćenje ove usluge se odvija kroz mehanizam upućivanja koji je razvijen u saradnji sa socijalnim partnerima, CSR, školama, Crvenim krstom, i dr. Kvalitet ovog programa je proizveo značajno interesovanje u zajednici tako da se veliki broj porodica prijavljuje samoinicijativno.

Za početak, programom Ekonomskog osnaživanja biće obuhvaćeno 15 porodica, a neke od njih su već identifikovane.

„Planiramo da odabrani korisnici, prođu sertifikovane obuke, steknu znanja i vještine i na taj način pomognu sebi i otvore mogućnost da nađu posao. Takođe, važno je da, kada nekog osposobljavate za neko zanimanje, to bude u skladu sa njegovim afinitetima, te ćemo voditi računa da kroz kvalitetnu procjenu identifikujemo šta naši korisnici mogu i žele”, istakla je Gluščevićeva.

Cilj je, kako je navela Jelena Gluščević, da korisnici materijalnog obezbjeđenja shvate da zavisiti samo od materijalne pomoći nije jedino i pravo rješenje za njih, kao i da nije najbolje za razvoj njihove djece.

„Naš stručni tim u Centru radi na motivaciji korisnika kako bi oni prepoznali sebe u ovom segmentu i uvidjeli način na koji mogu da promijene svoju trenutnu situaciju. Kako bi adekvatno odgovorili na potrebe naših korisnika, kontinuirano jačamo i sopstevene kapacitete, a sve u cilju da na kraju dođemo do vidljivih rezultata i zadovljistva nas i naših korisnika”, istakla je Gluščevićeva.

Ona je dodala da je u ovom procesu važna podrška društva, sistema i institucija.

Privredna komora Crne Gore ima kapaciteta da pomogne ovom projektu, kazala je Ljiljana Simović ispred te institucije.

„Ovakvi skupovi nam služe da ojačamo svijest, da proširimo ideju da žena treba da participira i uzme učešće u razvoju društva. Kada se otvore nove mogućnosti za dodjelu grantova iz programa IPA 2020, vjerujem da će se otvoriti mogućnosti za saradnju sa Centrom za prava djeteta. Otvoreni smo i spremni za saradnju kako bismo osnažili zajednicu”, rekla je Simovićeva.

Ljiljana Garić iz Centra za stručno obrazovanje, kazala je da je projekat „Ekonomsko osnaživanje porodica i mladih” sveobuhvatan, te da su sve komponente uključene. Ona je dodala da obrazovanje odraslih sve više dobija na cijeni istaknuvši da je potrebno motivisati odrasle kako bi se obrazovali.

„Želim da pohvalim ovaj projekat, jer je taj individualni pristup jako važan. Bitno je da motivišemo ljude, da imaju pravu informaciju, u pravo vrijeme da dobiju savjet šta mogu, kao i mogućnost da se priključe programu. Ako ovaj projekat, kao primjer dobre prakse, ne zaživi i ako društvena zajednica ne shvati da ovakav pristup umrežavanja ustanova i briga nad porodicom koja je u problemu donosi boljitak zajednice, neće biti dobro”, kazala je Garićeva.

Ona je predložila da se mladima, posebno iz ranjivih grupa, koji prođu programe obrazovanja za stručne kvalifikacije, pruži mogućnost da odrade praksu kod poslodavca.

„To je prava prilika da pokažu sebe na pravi način i da ih poslodavac zadrži. Jer to je karika koja nedostaje. Od izuzetne važnosti je i da stvorimo pozitivan stav i pravilan odnos prema obrazovanju, ako to ne postignemo čini mi se da smo malo uradili.”, zaključila je Ljiljana Garić.

Jelena Radoičić iz Zavoda za zapošljavanje Crne Gore je poručila da osnažiti porodicu znači ojačati društvo u cjelini. Da bi jačala porodica, kako je navela, ona mora da ima podršku lokalne samouprave i državnih institucija.

„Zavod pokušava da prepozna afinitete i ono što je potrebno potrošačima kako bi se našli na tržištu rada. Bitno je da ljudi, koji su na Zavodu, rade na sebi i jačaju svoje vještine, obrazuju se... Zavod ima kapacitete za sprovođenje svih mogućih programa i stručne ljude koji mogu da izađu u susret svim programima i partnerima koji ponude saradnju”, poručila je Radoičićeva.

Ona je istakla da žene sa socijalnim primanjima treba motivisati da rade na sebi.

Ovaj Program, podržava i organizacija Save the Children.

Ispred Save the Children, kancelarije iz Sarajeva panelu su putem video linka, prisutvovale Mirzeta Trnka, Miroslava Marjanović i Aida Ivković.

Aida Ivković je u svojoj prezentaciji istakla:

„Save the Children nastoji da razvija programe u skladu sa potrebama korisnika na način da oni budu prilagođeni različitim korisničkim grupama. Na taj način, imamo mogućnost da utičemo na unapređenje kvaliteta života. Ovaj program ekonomskog osnaživanja će osnažiti primaoce socijalnih usluga. Program Ekonomskog osnaživanja porodica i mladih u riziku koji je razvijen u partnerstvu sa Privrednom komorom kantona Sarajevo predviđa unapređenje kapaciteta pružaoca usluga kaoi konkretne benefite za njihove korisnike”, kazala je Ivkovićeva.

Cilj programa je snažnija podrška porodica u riziku, kao i jače povezivanje institucija i organizacija sa mandatom podrškezapošljavanju. Program prati lični razvoj, obrazovanje i obuka.

Projekat Centar za podršku djeci i porodici se može podijeliti na pet oblasti: Osnovni program podrške porodici koji uključuje individualni rad, grupni rad, terapijski rad, program pomoći u učenju djeci... Pored njih, podrška djeci i porodici u ranom razvoju. Zatim, program podrške porodici koji je usmjeren ne samo na porodičnu zajednicu već i na šire okruženje. Sledeći segment predstavlja rad sa stručnom i širom javnosti, gdje su u saradnji sa partnerskom organizacijom Terre des Hommes iz Budimpešte razvijeni edukativni programi na različite teme, u cilju unapređenja njihovog profesionalnog razvoja i osnaživanja, a samim tim podizanje i unapređenje kapaciteta institucija i službi

I kao peti segment Program ekonomskog osnaživanja porodice i mladih, koji je i bio tema ove panel diskusije.

Portal Analitika