Ako ste žena najbolje ćete proći na Islandu: Ova država je odlična jer su muškarci i žene pretežno izjednačeni na polju politike, obrazovanja i mogućnosti za zapošljavanje. Najgora zemlja za žene je Jemen, a najopasnija Avganistan.
Političarke najbolje prolaze u Ruandi: Ruanda je jedina zemlja na svijetu u kojoj je većina predstavnika u parlamentu ženskog pola. Žene imaju 45 od 80 mjesta. Najgore zemlje za političarke su Saudijska Arabija, Jemen i Oman, gdje žene ne učestvuju u političkom životu.
Mame najbolje prolaze u Norveškoj: Norveška je odlična za majke, tamo odličan položaj imaju i samohrane majke, kao i žene koje su pred prvim porođajem. Mnogo se ulaže u pomoć i obrazovanje istih. Najgora zemlja za žene sa djecom je Avganistan, gdje je veća mogućnost da će žena preminuti tokom porođaja nego od bombe ili metka.
Najveći procenat pismenih žena je u Lesotu: Ova afrička država ima 95 odsto pismenih žena, dok je procenat muškaraca koji čitaju i pišu nešto manji. Najgora zemlja po ovom pitanju je Etiopija, gdje samo 18 odsto žena čita i piše.
Najbolja zemlja za predsjednice je Šri Lanka: Ako želite biti na čelu države, Šri Lanka je pravo mjesto. Tamo žene vladaju zemljom već 23 godine. Najgore su Španija i Švedska, koje nikada nijesu imale ženu na čelu države.
Umjetnice najbolje žive u Švedskoj: U Švedskoj se mnogo radi na poboljšanju jednakosti među polovima u svijetu umjetnosti. Mnoge žene rade na filmu, dok ćete u Velikoj Britaniji žene na tim pozicijama rijetko sresti.
Na Tajlandu je najbolje za žene na čelu kompanija: Tajland ima veliki procenat žena na čelu važnih kompanija, čak 45 odsto. Najmanje menadžerki ima u Japanu, i to samo osam odsto.
Rađanje u Grčkoj: Rizik od smrti na porođaju je u Grčkoj sveden na minimum, jer su uslovi za porodilje odlični. Najgori je Južni Sudan.
Najbolja država za ekonomistkinje su Bahami: Na Bahamima najviše žena učestvuje u važnim ekonomskim pitanjima države. Najgora država po tom pitanju je Jemen.
Novinarke na Karibe: Na Karibima čak 45 odsto važnih priča građanima donose žene. Najgora je Afrika, gdje je samo 30 odsto novinara ženskog pola.
U Švedskoj imaju najviše prava izbora: Švedska dozvoljava ženama pobačaj bez ikakvih sankcija tokom početnih 18 nedelja trudnoće. Najgore zemlje po tom pitanju su Filipini i Nikaragva, gdje je abortus zabranjen.
Najviše se zarađuje u Luksemburgu: U ovoj kategoriji Luksemburg dijeli poziciju sa Norveškom. Žene zaista zarađuju mnogo, a u prihodima su izjednačene s muškarcima. Najgora je Saudijska Arabija, gdje žene zarađuju četiri puta manje od muškaraca.
Obrazovanje u Kataru: U Kataru na jednog visokoobrazovanog muškarca dolazi šest visokobrazovanih žena. Najgora država po tom pitanju je Čad, gdje je tri puta manje obrazovanih žena od muškaraca.
Najduže žive u Japanu: Žena u Japanu prosječno živi 87 godina, a muškarci 80.
Najviše ćete uživati u Danskoj: Tamo žene imaju najviše vremena za svoja zadovoljstva. Troše samo 57 minuta svakoga dana na neplaćeni rad, u šta spadaju i obaveze u kući. U Meksiku je situacija po ovom pitanju najgora.
Najbolja država za sportistkinje je Amerika: Čak pet od deset najbolje plaćenih sportistkinja je u 2011. godini je iz Amerike. Najgora je po tom pitanju Saudijska Arabija.
Razvod u Guamu: Razvod je za žene najbezbolniji u Guamu jer je tamo najveća stopa razvoda na svijetu.
Žena u saobraćaju najviše ima u Indiji: U Nju Delhiju žene uveliko voze taksi, pa čak imaju i žensku taksi službu. Najgora je i u ovom domenu Saudijska Arabija.
Jamajčanke obavljaju važne poslove: Na Jamajci je zaista visok procenat žena koje rade kao pravnice, senatorke i menadžerke. Čak 60 odsto važnih pozicija u društvu drže žene. Najgori, kada su funkcije u pitanju, je Jemen.
(tekst i foto: blic.rs)