U pitanju je plan Evropske unije za smanjenje emisija staklene bašte do 2030. za najmanje 55 odsto u poređenju sa nivoima iz 1990. godine.
Usvojena reforma sistema za trgovanje emisijama uključuje vazdušni i pomorski promet, mehanizam za ugljenično prilogođavanje na granicama i novi Socijalni fond za klimatsku politiku.
Reforma sistema za trgovanje emisijama
Reforma sistama za trgovanje emisijama (ETS) koja je usvojena ima za cilj da postaje ambiciozniji jer se emisije ugljen dioksida moraju smanjiti za 62 odsto do 2030. u poređenju sa 2005. godinom.
Reformom sistema se takođe postupno ukida besplatna dodjela emisijskih jedinica preduzećima u razdoblju od 2026. do 2034. godine, te se stvara posebni novi sistem za trgovanje emisijama (ETS II) za putni promet i zgrade kojim će se 2027, ili 2028. u slučaju izuzetno visokih cijena energije, odrediti cijena emisija ugljen dioksida iz tih sektora.
EP je glasao i da se prvi put u sistem uključe emisije iz pomorskog sektora i odobrio reviziju sistema za trgovanje emisijama za vazdušni promet. Time će se postupno ukinuti besplatne emisijske jedinice u vazduhoplovnom sektoru do 2026. i podstaći upotrebu održivih goriva za avione.
Novi instrument za sprečavanje izmještanja emisija ugljenika
Evropski parlament je donio pravila za novi mehanizam EU-a za ugljično prilagođavanje na granicama čiji je cilj podstaknuti treće zemlje da povećaju svoje klimatske ambicije i osiguraju da napori EU-a i globalnih aktera u suzbijanju klimatskih promjena ne budu ugroženi premeštanjem proizvodnje iz EU-a u zemlje s manje ambicioznim politikama.
Roba obuhvaćena tim mehanizmom uključuje gvožđe, čelik, cement, aluminijum, đubriva, električnu energiju, vodonik. Uvoznici navedene robe trebalo bi da plate razliku u cijeni ugljenika u zemlji proizvodnje i emisijskih jedinica u sklopu sistema EU-a za trgovanje emisijama.