''Zašto otvoreni? Pa upravo imajući u vidu potrebu da transparentnošću doprinesemo jačanju međusobnog razumijevanja i povjerenja među pravoslavnom braćom u Crnoj Gori, kao ljudi a ne nekakavih institucija, upućujemo poziv sa ciljem prevazilaženja decenijskih podjela u pravoslavnom biću Crne Gore, koje postoje na nacionalnoj i ideološkoj osnovi. A zašto dijalog vjerujućih? Pa upravo zato što je to ono što nam je nedostajalo svih ovih godina. Ako smo vjerujući i Hristovi, onda smo pozvani na dijalog, pa i na više od ekumenskog dijaloga, pozvani na zajedništvo i na hrišćansku ljubav i služenje, jer pisano je „Jedan je Gospod, jedna vjera, jedno krštenje, Jedan Bog i otac sviju, koji je nad svima i kroza sve i u svima nama", stoji u otvorenom pismu upućenom Amfilohiju.
U pismu se ističe da u Crnoj Gori postoji značajan broj vjerujućih i dobronamjernih ljudi, kojima je stalo da se riješi pravoslavno crkveno pitanje "na dobrobit i jedinstvo svih pravoslavaca".
''Zbog njih ovo činimo, jer je to naša dužnost. Pa da i jedan jedini takav u Crnoj Gori, Hrist bi i za njega otišao na krst, i kao dobar pastir ostavio bi 99 svojih ovaca i krenuo da ga traži, pronađe i vrati'' navedeno je u pismu.
Kako se navodi, dijalog bi bio posvećen "podtekstu svih mimolaženja", a to je autokefalnost crkve u Crnoj Gori.
''Uskladu sa kanonima pravoslavne crkve i Ediktom o autokefalnosti pravoslavnih crkava, koji je legitimno političko i crkveno pitanje, oko koga je potrebno povesti otvoren dijalog. Po našem dubokom uvjerenju samo je kroz autokefalnost moguće rješenje pravoslavnog pitanja u Crnoj Gori, a ne prostom promjenom naziva crkve. Složićete se da samo ona ”Pravoslavna crkva u Crnoj Gori” koja bira svog poglavara izmedju svojih arhijereja, će imati ispravan Biblijski i apolitičan odnos prema Crnoj Gori, odnosno društvenoj zajednici i biće zaštićena od političkih uplitanja drugih država i crkava, kroz prekogranične eparhije i izbor njenih arhijereja, a preko njih na postavljanje svještenika, djakona i ostalog klira u crkvi. Takva je bila ”Autokefalna pravoslavna mitropolija u Kraljevini Crnoj Gori” do 1918.godine, za čiju se obnovu zalažemo ne odbacujući nikoga, naprotiv'' naglašeno je u pismu.
Eparhija podgoričko-dukljanska poručuje da se crkva mijenja iznutra, a da pitanje autokefalnosti treba da dođe iz srca vjerujućeg naroda, "bez animoziteta, sa radošću Hristovom, sa razumijevanjem i međusobnim povjerenjem, da samo ono što je na dobobit brata moga, dobro je i za mene".
''Zato i ovim putem otvorenog pisma se preporučujemo vašoj savjesti i nudimo otvoren dijalog, na svetospisamskoj, kanonskoj i principijelnoj ravni, prevazilažeči naše medjusobne razlike i poglede, „čineći jedan drugog večim od sebe", sve na blagoslov Tijela Gospodnjeg u Crnoj Gori'' navedeno je u pismu.