On je kritikovao francusku politiku repatrijacije Roma i ocijenio da "postoje ljudi koji pokušavaju da konsoliduju svoju popularnost na štetu jedne izuzetno osjetljive kategorije" stanovništva.
Andor je kazao da "u Evropi nema mjesta rasizmu i ksenofobiji", ali je istovremeno kritikovao to što Rumunija i Bugarska u dovoljnoj mjeri ne sprovode programe pomaći Romima. Na Evropskom savjetu održanom 16. septembra u Briselu bilo je i oštrijih tonova u vezi s politikom Francuske prema Romima, ali je na kraju francuski predsjednik Nikola Sarkozi izjavio da će nastaviti politiku repatrijacije i rušenja nelegalnih naselja.
Basesku i Sarkozi su razgovarali u pauzi samita, ali sadržaj tog razgovora nije objavljen. Jedino se mogu tumačiti snimci na kojima se može vidjeti napetost, iako se na kraju rumunski predsjednik smije, dok je Sarkozi uzdržan. Predsjednici Rumunije i Francuske razgovorali su telefonom 10. septembra o pitanju Roma i dogovorili da se sastanu u Parizu i zajedno pronađu rješenje za taj o problem.
Rumunski i francuski ministri su se već sastali u avgustu u Parizu i septembru u Bukureštu i razmatrali pitanje rumunskih Roma u Francuskoj. Rumunske vlasti su od samog početka masovnog deportovanja Roma iz Francuske reagovale blago i uglavnom izjavljivale da podržavaju evropske principe slobodnog kretanja.
Predstavnici vlasti su takođe naglašavali da je problem Roma samo jedan aspekat rumunsko-francuskih odnosa koji se zasnivaju na solidnom strateškom partnerstvu. Saradnja Rumunije i Francuske u vezi sa situacijom Roma nastavlja se odlaskom u ponedjeljak deset rumunskih oficira policije u Pariz, gdje će zajedno s francuskim kolegama raditi na identifikovanju krivičnih djela Roma.
Ove godine je iz Francuske deportovano gotovo 9.000 rumunskih Roma, a prošle godine više od 9.000 i to bez komentara, ali se sada zaoštrila kritika sa svih strana zbog Sarkozijevog kategoričnog stava o principu nacionalne bezbjednosti i potrebi repatrijacije i rušenja ilegalnih naselja.