“Radimo na šestom paketu sankcija, a među opcijama razmatramo i neki oblik naftnog embarga”, rekao je zavničnik EK za The Times.
“Kada uvodimo sankcije, moramo to napraviti tako da maksimalno pojačamo pritisak na Rusiju i svedemo na minimum kolateralnu štetu koju ćemo sami pretrpjeti”, naglasio je Ddombrovskis.
Detalji sankcija još nijesu dogovoreni, ali mogle bi uključivati postupno ukidanje uvoza ruske nafte ili uvođenje carina na izvoz iznad određenog iznosa, navodi The Times riječi potpredsjednika EK.
Rusija je najveći dobavljač nafte za Evropu i u 2020. njena nafta činila je četvrtinu evropskog uvoza. Otprilike trećina bruto raspoložive energije u Evropi proizvodi se iz nafte i naftnih proizvoda, u širokom rasponu sektora, od transporta do proizvodnje hemikalija.
Ukrajina i pojedine članice EU, uključujući i Poljsku i Letoniju, zalažu se za embargo na rusku naftu i gas dok su Njemačka i Mađarska protiv te opcije u bliskoj budućnosti.
Trećina ruskih izvoznih prihoda generisana je prošle godine prodajom nafte i naftnih proizvoda. Evropa trenutno troši oko 450 miliona dolara ruske nafte i derivata dnevno, oko 400 miliona dolara gasa i oko 25 miliona dolara uglja, prema podacima think tanka Bruege.