Digitalni euro zamišljen kao elektronska verzija jedinstvene evropske valute koja bi trebalo da postane zakonito sredstvo plaćanja. Ovom vrstom digitalnog novca bi, kao i kada je riječ o euro novčanicama, upravljala ECB. Takođe, za razliku od decentralizovanih kriptovalita, čija vrijednost oscilira u skladu sa tržišnim prilikama, digitalni euro biće baziran na jasnoj i snažnoj regulaciji, koja važi i za fizički novac. Jedan digitalni euro imaće vrijednost jednog „običnog“ eura u svakoj transakciji.
„Prošlo je devet mjeseci otkako smo objavili izveštaj o digitalnom euru. Za to vrijeme sproveli smo dalju analizu, zatražili doprinos građana i stručnjaka i uradili neke eksperimente, sa ohrabrujućim rezultatima. Sve ovo nas je navelo da odlučimo da krenemo brzinom i započnemo digitalni euro projekat. Naš rad ima za cilj da osiguramo da u digitalno doba građani i firme nastave da imaju pristup najsigurnijem obliku novca, novcu centralne banke “, rekla je u srijedu predsjednica ECB Kristin Lagard.
Dopuna fizičkom novcu
Nova faza testiranja primjene digitalnnog eura trajaće 24 mjeseca i ima za cilj rješavanje ključnih pitanja u vezi sa dizajnom i distribucijom. Digitalni euro mora biti u stanju da zadovolji potrebe Evropljana, istovremeno pomažući u sprečavanju nezakonitih aktivnosti i izbjegavajući svaki neželjeni uticaj na finansijsku stabilnost i monetarnu politiku.
To neće prejudicirati bilo kakvu buduću odluku o mogućem izdavanju digitalnog eura, koja će doći tek kasnije, navode u ECB. Zamišljeno je da digitalni euro bude dopuna fizičkom novcu, a ne da bude njegova zamjena.
„Sarađivaćemo sa Evropskim parlamentom i drugim evropskim donosiocima odluka i redovno ih obavještavati o našim nalazima. Građani, trgovci i industrija plaćanja takođe će biti uključeni“, rekao je član izvršnog odbora ECB Fabio Paneta, predsjedavajući Radne grupe na visokom nivou za digitalni euro.
„Naš naredni korak, nakon objavljivanja izvještaja Eurosistema, bio je održavanje javnih konsultacija. Dobili smo rekordan broj povratnih informacija, što je otkrilo značajno interesovanje Evropljana za ove potencijalne koristi. Takođe je pokazalo da su najvažnije karakteristike digitalnog eura za domaćinstva i firme privatnost, sigurnost i široka upotrebljivost“, naglasio je Paneta.
Tokom ove faze istraživanja primjene digitalnog novca, Eurosistem će se usredsrediti na mogući funkcionalni dizajn zasnovan na potrebama korisnika. Uključivaće fokusne grupe, izradu prototipa i konceptualni rad. U fazi istrage ispitaće se slučajevi upotrebe koje bi digitalni euro trebao da pruži prioritetno za postizanje svojih ciljeva: oslobođen rizika, dostupan i efikasan oblik digitalnog novca centralne banke.
Izmjene zakonodavnog kovira
Projekat će takođe otvoriti pitanje promjene zakonodavnog okvira EU koje bi mogle biti potrebne i o kojima će se razgovarati sa evropskim suzakonodavcima i odlučiti o njima.
Pored Evropskog parlamenta, primjena ovog projekta zahjtijeva intenzivnu saradnju ECB i sa Evropskom komisijom.
Na kraju, u fazi istrage procijeniće se mogući uticaj digitalnog eura na tržište, identifikujući mogućnosti dizajna kako bi se osigurala privatnost i izbjegli rizici za građane eurozone, posrednike i ukupnu ekonomiju.
Na ovaj način će se definisati poslovni model za nadgledane posrednike u okviru digitalnog ekosistema eura. Savjetodavna grupa za tržište uzimaće u obzir stavove potencijalnih korisnika i distributera o digitalnom euru tokom faze istrage, a o tim stavovima će takođe raspravljati Odbor za plaćanja.
Za ovu fazu istrage biće koristi od eksperimentalnog rada ECB i nacionalnih centralnih banaka eurozone tokom proteklih devet mjeseci, koji je uključivao učesnike iz akademske zajednice i privatnog sektora.
Eksperimentima su obuhvaćene četiri specifične oblasti i to knjiženje digitalnog eura, privatnost i sprečavanje pranja novca, ograničenja digitalnog eura u opticaju, kao i pristup krajnjim korisnicima kada nijesu povezani ina internet i jednostavnije uključivanje odgovarajućih uređaja.
Priprema za 300 milijardi transakcija godišnje
Tokom dosadašnjih testiranja nijesu identifikovane veće tehničke prepreke ni za jednu od procijenjenih opcija dizajna.
I Eurosistem TARGET za tekuća poravnanja i alternative poput blockchaina pokazale su se sposobnim za obradu više od 40.000 transakcija u sekundi.
Dosadašnja testiranja su pokazala da bi postojeća infrastruktura, poput one koju Eurosistem koristi za trenutna plaćanja - TIPS, kao i tehnologija distribuirane glavne knjige, mogla da se poveća za obradu oko 300 milijardi maloprodajnih transakcija izvršenih u eurozone svake godine.
Ovaj eksperimentalni rad omogućio je ECB da identifikuje dodatne mogućnosti zaštite privatnosti, u rasponu od razdvajanja podataka do upotrebe kriptografskih tehnika.
Testiranje sprovedeno tokom prethodnih devet mjeseci pokazalo je da je energija potrebna infrastrukturi za naseljavanje koja je do sada korišćena zanemarljiva u poređenju sa potrošnjom energije i ekološkim otiskom kripto-imovine kao što je bitcoin.
Eksperimenti su takođe sugerisali da su moguće arhitekture koje kombinuju centralizovane i decentralizovane elemente.
Prema ovim eksperimentima, digitalna euro-infrastruktura bila bi ekološki prihvatljiva: za arhitekture koje su testirane snaga koja se koristi za pokretanje desetina hiljada transakcija u sekundi je zanemarljiva u poređenju sa potrošnjom energije kripto-imovine kao što je bitcoin.