Crna Gora nije članica pomenute organizacije, iz čitave regije tamo je jedino Slovenija, a OECD je obradila podatke koji se odnose na 2022. godinu.
I, kada je o Evropi riječ, najzanimljivije su brojke vezane za to koliko mladih, starosne dobi od 20 do 29 godina, i dalje živi sa roditeljima.
Očekivano, prednjači jug Evrope. U Italiji čak 80 odsto mladih živi u istoj kući ili stanu sa roditeljima, u Grčkoj 78, u Španiji 77, a u Portugalu 76.
Slijede Irska i Slovačka (75 odsto), pa Slovenija (70).
U Francuskoj je 47 odsto mladih koji žive sa roditeljima, u Ujedinjenom Kraljevstvu 43, u Holandiji 37, a na Islandu i u Njemačkoj po 33 odsto.
Očekivano je i to što su najniže brojke na sjeveru Evrope – u Danskoj tek 10 odsto mladih živi sa roditeljima, u Švedskoj 12, u Finskoj 13, a u Norveškoj 19.
Ključni faktor ipak je - nezaposlenost
Svi su ti podaci, naravno, povezani i sa još jednim faktorom.
Naime, istraživanje OECD govori kako je u Evropi najveća nezaposlenost među mladima u Italiji – posao nema njih 23 odsto. Slično je i u Španiji (17 odsto) i Grčkoj (16).
Sa druge strane, najmanja nezaposlenost među mladima je u Holandiji (pet procenata), te Švedskoj, Norveškoj i na Islandu (po sedam).