Zanimljivosti

Evo zašto nastaju vibracije kada pritisnete kočnicu na automobilima

Zašto se auto trese kada kočite? Ne morate biti dijagnostičar da biste došli do zaključka da je problem vjerovatno u kočnicama. Šta bi mogli biti razlozi za to, odnosno koji su problemi sa kočnicama koji dovode do vibracija?

Ilustracija Foto: Pixabay
Ilustracija
HAK RevijaIzvor

U kočionom sistemu automobila, kočiona čeljust vrši pritisak na kočionu pločicu, koja se pričvršćuje na kočioni disk. Iskrivljeni kočioni diskovi nastaju kada se čeljust i jastučić rotora primjenjuju pod nejednakim pritiskom ili kada se disk toliko zagrije da se metal iskrivi. Kada kočite a imate iskrivljeni disk automobil će se tresti jer metal više nije ravan. Nekoliko agresivnih kočnica na auto-putu i velika je šansa da će vam se disk iskriviti.

Zaglavljena kočna čeljust može stvoriti vibracije kada pritisnete kočnice jer vršite neravnomjeran pritisak na diskove.

Ako vazduh uđe u kočiono crijevo, to može da stvori neujednačen pritisak na kočione čeljusti i pločice, što može izazvati vibracije automobila kada pritisnete kočnice.

Prosječna kočiona pločica je dizajnirana da traje oko 80.000 kilometara, iako stil vožnje, upotreba i faktori životne sredine utiču na njihov vijek trajanja. Teška zaustavljanja, oštro kočenje mogu uticati na očuvanje vaših kočionih pločica. Ostale varijable uključuju neispravne kočione čeljusti ili ostavljanje automobila bez pogona duže od godinu dana. Kao takva, istrošena kočiona pločica ili pločica koja je postala asimetrična tokom vremena, može stvoriti pulsirajući osjećaj i uzrokovati da se prednji kraj automobila trese kada pritisnete kočnicu.

Kada su doboši na starijim vozilima van okvira ili su neravnomjerno istrošeni, primjena kočnica može izazvati vibracije na volanu vozila.

U slučaju vibracija na kočnicama, preporučuje se odlazak u servisni centar, jer to može biti ozbiljan kvar koji može uticati na bezbjednosne performanse automobila.

Portal Analitika