Zbog širenja patogenog virusa ptičjeg gripa industrija živine je u stanju pripravnosti nakon što su prethodna žarišta rezultirala odstrijelom na desetine miliona ptica.
Ptičji grip privlači pažnju i epidemiologa, pošto virus može da se prenosi na ljude.
Norveška je prijavila žarište ptičjeg gripa u regionu Rogaland među 7.000 ptica, saopštio je OIE. Belgijska vlada je upozorila na opasnost od ptičjeg gripa i izdala naređenje da se od ponjedeljka živina drži u zatvorenom prostoru, pošto je visoko patogeni soj virusa otkriven kod divlje guske nedaleko od Antverpena. Slična situacije je ovog mjeseca zabilježena u Francuskoj, a prije toga u Holandiji.
Zona za sprječavanje širenja ptičjeg gripa su ranije ovog mjeseca proglašene i širom Velike Britanije, te se zakonom zahtijeva da svi koji uzgajaju ptice poštuju bezbjednosne mjere nakon odstrijela živine na jednoj farmi u blizini Dandija u Škotskoj u okviru reagovanja na žarište ptičjeg gripa.
Kina je ove godine do sada prijavila 21 slučaj inficiranja kod ljudi podtipom H5N6 tzv. avijarne influence, što je više nego za cijelu 2020.
Južna Koreja je prijavila žarište na farmi od oko 770.000 komada živine u Čungčeongbuk-do, saopštila je OIE u ponedjeljak, pozivajući se na izvještaj južnokorejskih vlasti. Sve životinje su pobijene.
Japan je takođe prijavio prvo žarište u ovogodišnjoj zimskoj sezoni na živinarskoj firmi na sjeveroistoku zemlje, saopštio je OIE, čime je potvrđeno saopštenje japanskog ministarstva poljoprivrede od prošle nedjelje. Reč je o soju H5N8.
Ptičji grip može da se prenese na ljude u rijetkim slučajevima prilikom dodira inficirane ptice, pripreme živine za kuvanje ili u kontaktu sa ptičjim izmetom ili gnijezdom.