Komisija se nada da će uvođenje maksimalne cijene gasa pomoći državama članicama da smanje cijene energije za domaćinstva i kompanije koje su ove godine dostigle rekordnu visinu nakon ruske invazije na Ukrajinu, što je dovelo do inflacije i uvećanja troškova života, objavio je Rojters.
O tom predlogu će 24. novembra raspravljati ministri energetike zemalja članica Unije, a ta ideja je u prethodnom periodu dovela do neslaganja 27 država iz bloka.
Belgija, Grčka, Italija i Poljska pozivaju na uvođenje ograničenja cijene gasa, dok se Njemačka kao najveća ekonomija u Uniji tome protivi, prenosi Radio Slobodna Evropa.
Njemačka je rekla da bi ograničenje moglo otežati preko potrebne nabavke gasa i smanjiti podsticaj za suzbijanje potrošnje tog energenta, kada zemlje treba da uštede gorivo i pronađu zamenu za ruske isporuke.
Komisija je predložila maksimalnu cijenu ruskog gasa u septembru, ali je odustala od te ideje nakon otpora zemalja centralne i istočne Evrope, koje su bile zabrinute da će Moskva uzvratiti prekidom isporuke gasa koji im i dalje šalje.
Evropa se oslanjala na Rusiju za otprilike 40 odsto uvoza gasa prije nego što je Moskva napala Ukrajinu, a taj procenat je smanjen na oko osam odsto, jer je Rusija u međuvremenu prekinula isporuke Evropi.
S obzirom na taj pad, neke diplomate EU rekli su da bi gornja granica malo doprinela smanjenju evropskih cijena gasa i da bi više funkcionisala kao geopolitički potez za smanjenje prihoda Moskvi.