To, između ostalog, stoji u nacrtu izvještaja o našoj državi, kojeg je predstavio izvjestilac za našu državu Marjan Šarec.
Konstatovano je kako je pohvalno to što su zatvorena dva pregovaračka poglavlja, pri čemu su pozvali sve političke aktere da ostanu fokusirani na pitanje evropskih integracija.
Iskazano je žaljenje što nije zatvoreno poglavlje 31.
"Pozivamo sve strane da pronađu rješenja za otvorena pitanja", naglašeno je u dokumentu, pri čemu se dodaje kako u tom pogledu treba izbjegavati sporove koji vode ka blokiranju procesa pristupanja.
Maligni uticaji i dalje problem, duboko zabrinuti zbog uticaja trećih strana
U nacrtu je navedeno i kako su i dalje ozbiljno zabrinuti zbog malignih uticaja sa strane, pokušaja destabilizacije i hibridnih prijetnji.
"Ostaje i duboka zabrinutost zbog... kampanja dezinformacija od strane trećih država. Apelujemo na Crnu Goru da usvoji kontramjere u saradnji sa EU i NATO", navodi se, uz ostalo, u nacrtu.
Sa druge strane, naglašeno je i kako postoje politički bojkoti i blokade, te nove tenzije i etnička polarizacija.
Preporučuju izbore u jednom danu, apeluju na vlast da osigura nezavisnost javnog servisa
Crnu Goru su pozvali i da prilagodi izborno zakonodavstvo sa EU standardima, pri čemu su uputili poziv vlastima da lokalni izbori budu održani u istom danu.
Našim je vlastima, uz to, upućen poziv da u potpunosti usklade viznu politiku sa praksom EU, naročito kada su u pitanju zemlje koje predstavljaju bezbjednosni rizik.
Brine ih i medijska polarizacija, a opet je bilo riječi i o RTCG.
"Pozivamo crnogorske vlasti da obezbijede uređivačku, institucionalnu i finansijsku nezavisnost javnog servisa", piše u nacrtu izvještaja.
Navodi se i kako su crnogorski mediji ranjivi na politički i strani uticaj.
Podsjetili su i na važnost dobrosusjedskih odnosa.
"Dobrosusjedski odnosi i regionalna saradnja su esencija procesa proširenja", piše u dokumentu.
Iskazano je žaljenje i jer se najranjivije grupe u Crnoj Gori i dalje suočavaju sa diskriminacijom.