Politika

Evropski savez: Ostavke Bečića i Šaranovića jedini logičan rasplet tragedije na Cetinju

Ostavke čelnih ljudi bezbjednosnog sektora, potpredsjednika Vlade Alekse Bečića i ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovića, jedini su logičan rasplet tragičnog događaja tokom kojeg je pomahnitali ubica na Cetinju života lišio 13 sugrađana, među kojima i dvoje maloljetne djece, saopštili su iz Evropskog saveza (ES).

Evropski savez: Ostavke Bečića i Šaranovića jedini logičan rasplet tragedije na Cetinju Foto: Evropski savez
Portal AnalitikaIzvor

“Već duži vremenski period u kontinuitetu ukazujemo da je bezbjednosna situacija u državi katastrofalna, te da se građanke i građanina ulicama crnogorskih gradova ne mogu osjećati bezbjedno. Nije bilo dovoljno što su Balijagića tražile zajedno policija i vojska, da bi ga na kraju pronašli i uhapsili pripadnici službe bezbjednosti druge države, na njihovoj teritoriji. Nije bilo dovoljno što su nam, na samom ulazu u Podgoricu, na kružnom toku, u sred bijela dana, u filmskom obračunu izrešetana 2 čovjeka, naočigled brojnih prolaznika i onih koji su se našli u neposrednoj blizini, vraćajući se kući sa svojih poslova”, navode u saopštenju iz ES.

Za one koji rukovode bezbjednosnim sektorom, osnovane kritike opozicije i stručne javnosti, navode oni, karakterisane su kao „lešinarenje“ i „pokušaj prikupljanja jeftinih političkih poena“.

“Koliko je situacija zapravo ozbiljna, nažalost, građani su razumjeli na teži način. Pomahnitali ubica, u gradu koji broji oko 12 i po hiljada stanovnika, na 5 različitih lokacija ubio je 13 sugrađana. Dok je on ubijao, pripadnika policije nije bilo ni na vidiku. Nakon toga, kada su specijalne jedinice konačno stigle na Cetinje, trebalo im je preko 5 sati da ga pronađu i opkole, nakon čega je izvršio samoubistvo. Na Cetinju je, prema kazivanju direktora policije, u tim trenucima bilo od 9 do 11 službenika policije”, poručili su oni.

Tragična je bila reakcija bezbjednosnih službi, kao što je, dodaju oni, tragično bilo i ponašanje ministra unutrašnjih poslova, Danila Šaranovića. 

“Potpredsjednik Vlade Aleksa Bečić, kao i uvijek kad je neka frka i nevolja, pretvarao se da ne postoji. U trenucima kada je čitavo Cetinje bilo zaključano u svojim domovima, strahujući na čija bi vrata ubica mogao da pokuca, ministar je brinuo o tome da li mu odsjaj sa naočara kvari kadar prilikom davanja izjave. Kada je ubica konačno savladan, kao da nijedan život nije izgubljen, ministar je građanima poručio da „mogu da se vrate normalnom funkcionisanju“. Iznuđeno izvinjenje, nakon nekoliko dana pritiska, građani Crne Gore, a posebno Cetinjani, nijesu prihvatili”, saopštavaju iz ES.

Brojna su pitanja, ističu oni, neodgovorena.

“Dok najviši funkcioneri bezbjednosnog ektora iz dana u dan mijenjaju verzije događaja, što dodatno upućuje da nešto pokušavaju da zataškaju i sakriju, neodgovorena su ostala brojna pitanja. Izuzev „čaršijskih priča“, nijesmo dobili zvaničnu informaciju šta je bio motiv ovog monstruoznog zločina i zbog čega je kafanska svađa započela. Nijesmo dobili ni informaciju odakle ubici nelegalno oružje, kao ni sa koje lokacije je to oružje uzeo. Nijesmo dobili informaciju ni da li je eventualno imao pomagača, kao ni sa kim je, od prvog ubistva do trenutka kada je počinio samoubistvo komunicirao. Nijesmo dobili informaciju kako je znao da je upravo sestra ta koja ga je, nekolio dana prije ovog čina, prijavila policiji, zbog čega je, kako se sumnja, kobne noći ubio”, saopšteno je iz Evropskog saveza.

Ali, dodaju oni, vidjeli smo nešto sasvim suprotno.

“Uprkos tvrdnjama nadležnih da Crnoj Gori nedostaje preko 1200 policajaca, od prvog spotanog okupljanja ispred zgrade Vlade, do protesta koji je organizovala grupa studenata, vidjeli smo da policije ne fali kada je potrebno čuvati fotelje Alekse Bečića i Danila Šaranovića. Vidjeli smo da bezbjednosnim sektorom upravljaju neodgovorni pojedicni nesposobni da zaštite sopstvene sugrađane, među kojima i djecu, ali i te kako sposobni da zaštite svoje fotelje i da nad mirnim građanima koji iskazuju nezadovoljstvo demonstriraju silu. Vidjeli smo i bijedne pokušaje da se studenti, profesori, kulturni radnici i brojni nezavisni intelektualci pokušaju na najogavniji način targetirati i proglasiti kriminalcima. Srećom, ništa od toga nije uspjelo”, poručili su oni.

Zbog svega navedenog, kao i brojnih drugih detalja vezanih za ovaj tragičan događaj, o kojima će biti prilike da javno govorimo u narednom periodu – ostavke Alekse Bečića i Danila Šaranovića jedini su mogući rasplet i imenovanje onih koji poznaju bezbjednosni sektor i koji ce odgovorno ob, ističu oni, javljati ove složene i delikatne poslove.

“Nakon toga će se, neko mnogo znaveniji i odgovorniji, pozabaviti katastrofalnom bezbjednosnom situacijom u Crnoj Gori u kojoj se, nažalost, više niko ne osjeća bezbjednim”, zaključuju iz ES.

Portal Analitika