Društvo

Šezdeset odsto srednjoškolaca je za ulazak u EU, ne i za NATO

Izvor


Istraživanja o stepenu informisanosti srednjoškolaca o EU i procesu evropskih integracija, kao i njihovoj podršci pristupanju Crne Gore, dio je projekta Evropske vrijednost za mlade, koji je počet u januaru prošle godine, a koji sprovode Juventas, Centar za monitoring (CEMI) i NVO Bonum iz Pljevalja. Anketu je u novembru 2011. godine za potrebe projekta sproveo CEMI, u 32 srednje škole u Crnoj Gori, sa učenicima prva tri razreda, a predstavljeni su rezultati na 3593 upitnika.

.Da je danas referendum kojim bi se odlučivalo da li ćemo ući u Evropsku uniju, mladi bi sigurno glasali pozitivno. To je očekivano dobar rezultat istraživanja kaže predsjednica nevladine organizacije "Juventas'' Ivana Vujović, javlja radio Antena M.

"60 odsto srenjoškolaca želi da vidi Crnu Goru u EU, dok smo u opštoj populaciji u decembru 2011 imali 66 odsto", kazala je Vujović.

Iako većina ispitanih nije zadovoljna svojim znanjem o Evropskoj uniji, spremni su da nauče. Sigurni su da će im unija donijeti mir, blagostanje, ali i bolji socijalni status. Najviše njih očekuje da se poboljšaju uslovi u oblasti obrazovanja i zapošljavanja. Vjeruju da će biti više mogućnosti za zapošljavanje u Crnoj Gori."

Nezaposlenost je problem i bogatijih zemalja, kaže Nikola Bertolini iz delegacije Evropske unije u Podgorici. "Dobro je što budućnost vide u obrazovanju, iako im se najčešće uloženi trud ne isplati odmah", istakao je Bertolini.

"16 odsto nezaposlenih ljudi iz Crne Gore imaju završene fakultete, od čega 43 odsto nema nikakvog radnog iskustva što predstavlja problem da uđu na tržište rada."

Istraživanje je pokazalo da srednjoškolcima nijesu najvažnija politička pitanja, već da Crna Gora zaštiti prirodu i da zaista bude ekološka država. Ulazak u uniju bio bi perspektivan, ali ne i ulazak u NATO savez, pa 43 odsto mladih ne vidi našu državu u tom savezu. Vjeruju, takođe, da bi više i slobodnije putovali, ali bi rado i otišli i studiranje nastavili u nekoj drugoj zemlji.

foto: webcast.ec.europa.eu

Portal Analitika