Kada je posrijedi omikron varijanta koronavirusa Osborn kaže da zasad još čekamo razne nove podatke o novome soju virusa, ne samo od Pfizera i BioNTecha, već i od vlada i zdravstvenih sustava iz cijelog svijeta.
“Mislim da već sada imamo osvnovne podatke o virusu, a i saznanja o mutacijama vrlo su dobro dokumentirana”, kazao je.
“Još nam trebaju saznanja o tri faktora – o nivou prenosa nove varijante i o tomu hoće li ona ‘istisnuti’ deltu, potom moramo znati kakav je uticaj omikrona na hospitalizacije i potencijalni smrtni ishod u slučaju težeg oblika bolesti i treće, vrlo važno saznanje o tomu koliko učinkovito vakcina djeluje na ovu varijantu.”
“U sedmicama koji su pred nama imaćemo više podataka o sva tri faktora, koji će rezultirati odlukama što će ih donijeti Fajzer, ali i vlade zemalja u cijelome svijetu”, rekao je Osborn.
“Mogu reći da smo mi spremni. Zatreba li nam nova vakcina, mi smo je u stanju razviti i proizvesti u velikim količinama. No u međuvremenu je najvažnije da buster dozu dobiju sve odrasle osobe kako bi se postigao taj temeljni nivo imuniteta.”
Na pitanje koliko dugo će ljudi trebati buster doze (revakcinacije) odgovorio je da je to “vrlo teško dugoročno prognozirati s obzirom na to da niko sa sigurnošću ne može predvidjeti kako će se virus razvijati u budućnosti”.
“Po dosadašnjim naučnim saznanjima vjerovatno ćemo i u predstojećim godinama trebati određeni nivo revackincaije odrasle populacije. Nažalost ne znamo hoće li se raditi o revakcinaciji svakih šest mjeseci ili svakih godinu dana, kako to činimo u slučaju vakcinacije protiv raznih sojeva gripe”, kazao je Osborn.