Kultura

Štukan za Gardijan: Napisao sam "opasnu knjigu", a u Srbiji pod Vučićem nema slobode govora

U Srbiji nema slobode govora, kaže deportovani glumac i ratni kritičar Feđa Štukan. Kaže da mu nije dozvoljen ulazak u Srbiju nakon što je napisao "opasnu knjigu" o svom iskustvu u ratu 1990-ih.

Štukan za Gardijan: Napisao sam "opasnu knjigu", a u Srbiji pod Vučićem nema slobode govora Foto: D. S./Klix.ba
Portal AnalitikaIzvor

Bosanskohercegovački glumac koji je ove sedmice deportovan iz Srbije izjavio je da vjeruje da je projteran jer je otvoreno pisao o svom iskustvu u ratu 1990-ih i da pod predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem “ne postoji takva stvar” kao što je sloboda izražavanja.

Štukan: Uhapšen sam jer su procijenili da sam opasan za Srbiju
12
Štukan: Uhapšen sam jer su procijenili da sam opasan…
23.06.2024 20:26
Glumac Feđa Štukan uhapšen na aerodromu u Beogradu
2
Glumac Feđa Štukan uhapšen na aerodromu u Beogradu
23.06.2024 19:36


Srpske vlasti privele su Feđu Štukana nakon što je stigao na beogradski aerodromda bi prisustvovao književnom festivalu i stavile ga na let za Sarajevo u ponedjeljak.

Štukan– aktivista, pisac i glumac, poznat po ulozi u filmu Angeline Jolie iz 2011. godine „U zemlji krvi i meda“, o ratu u Bosni – rekao je za Guardian da su ga srpske vlasti označile kao „rizik za nacionalnu sigurnost“. Ali, rekao je, pravi razlog za njegovu deportaciju je njegovo grubo pisanje.

„Napisao sam veoma opasnu knjigu“, rekao je u telefonskom intervjuu za Guardian.

„Ostavio sam heroin, alkohol i sve. Postao sam pilot, otac, filmski producent i glumac. Napisao sam knjigu o svom životu. Bio sam snajperista u ratu. Bio sam u specijalnoj borbi u ratu. Tako da znam stvari, znam kako se radilo za vrijeme rata. Rekao sam sve o svima, a svi ti nacionalisti me jednostavno toliko mrze jer znaju da sam ih dodirnuo na pravo mjesto,“ rekao je Štukan.

Štukanova autobiografija „Blank“ opisuje njegov put od fronta rata u BiH do političkog aktivizma i holivudskog filma. Više od 100.000 ljudi ubijeno je u ratu od 1992-1995, a srpskim snagama je suđeno i presuđeno za ratne zločine. Konflikt ostaje osjetljivo pitanje u regionu. Štukan, koji je ranije učestvovao na antivladinim protestima u Beogradu, u ponedjeljak se takođe namjerio na rukovodstvo Srbije, tvrdeći da predsjednik zemlje dozvoljava nekim opozicionim glasovima da održe izgled demokratije.

„Toga nema“, rekao je on na pitanje o slobodi govora i izražavanja u Srbiji.

Portal Analitika