Društvo
  • Portal Analitika/
  • Društvo /
  • Fejzić, Burdžović i Kujović: Poništeno rješenje o restauraciji Hajdar pašine džamije, Vlada da preduzme hitne mjere kako bi se poništila sramna odluka

Fejzić, Burdžović i Kujović: Poništeno rješenje o restauraciji Hajdar pašine džamije, Vlada da preduzme hitne mjere kako bi se poništila sramna odluka

Tražimo da Država obezbijedi pretpostavke i garancije za zaštitu i rekonstrukciju Hajdar pašine džamije u skladu sa relevantnim kulturno-istorijskim standardima i pravom, poručuju Fejzić, Burdžović i Kujović

Fejzić, Burdžović i Kujović: Poništeno rješenje o restauraciji Hajdar pašine džamije, Vlada da preduzme hitne mjere kako bi se poništila sramna odluka Foto: Islamska zajednica
Portal AnalitikaIzvor

"Duboko smo uvrijeđeni i zatečeni odlukom Uprave za zaštitu kulturnih dobara da poništi rješenje kojim je data saglasnost na konzervatorski projekat sanacije, restauracije i rekonstrukcije Hajdar pašine džamije u Radulićima, u Opštini Bijelo Polje, sa statusom nepokretnog kulturnog dobra. Ova odluka je pravno i moralno potpuno neprihvatljiva, te ista direktno ugrožava očuvanje kulturnog i duhovnog identiteta naše zajednice, ali i države", navodi se u saopštenju koje potpisuju reis Islamske zajednice u Crnoj Gori, Rifat ef. Fejzić, glavni imam MIZ Bijelo Polje, Enis ef. Burdžović  predsjednik MIZ Bijelo Polje, Alija Kujović. 

Otvoreno, poručuju, sumnju da je odluka državnog organa posledica pritiska određenih struktura a ne profesionalnog pristupa, i to iz više razloga.

"Direktorica Petra Zdravković dvije nedelje nakon postavljena za vršioca dužnosti ekspresno poništava saglasnost na konzervatorski projekat sanacije, restauracije i rekonstrukcije Hajdar pašine džamije, navodeći da je ista nazakonita, odnosno da izvršenje rješenja “nije pravno i stvarno moguće”, iako je ista lično odobrila i svojeručno potpisala rješenje o davanju saglasnosti dvije godine ranije, odnosno 2022. godine. Pri tome, imenovana je donijela rješenje bez davanja mogućnosti držaocu i vlasniku kulturnog dobra da se prije toga izjasni, a u obrazloženju nije navela bilo kakve nove dokaze ili razloge, a koji istoj nijesu bili poznati prilikom davanja saglasnosti 2022. godine", navode u saopštenju. 

Hajdar pašina džamija, poruluju, nije samo mjesto molitve, već i značajan spomenik kulture koji svjedoči o bogatom istorijskom nasljeđu Crne Gore, ali i o istorijskim epizodama nasrtanja na iste.

"Nezakonita i diskriminatorska odluka predstavlja udar na multikulturalno i multivjersko stremljenje društva, podrivajući ga sa adresa koje su neposredno pozvane da štite kulturno civilizacijske vrijednosti. Samu odluku, vrijeme i način na koji je donešena od strane Uprave za zaštitu kulturnih dobara doživljamo kao ozbiljan korak ka zatiranju islamskog nasleđa u Crnoj Gori. S tim u vezi, zahtijevamo da Ministarstvo kulture i Vlada Crne Gore preduzmu hitne mjere kako bi se poništila sramna odluka Uprave za zaštitu kulturnih dobara i prethodno rješenje vratilo na pravnu snagu", navode u saopštenju. 

Traže da Država obezbijedi pretpostavke i garancije za zaštitu i rekonstrukciju Hajdar pašine džamije u skladu sa relevantnim kulturno-istorijskim standardima i pravom.

"Islamska zajednica će o navedenom obavijestiti sve relevantne subjekte i predstavnike diplomatskog kora u Crnoj Gori", navode u saopštenju. 

Portal Analitika