Izložba djela ugledne bh. umjetnice Šejle Kamerić pod nazivom "Firstborn" biće otvorena učetvrtak, 12. septembra u 20 časova u Dvorcu Petrovića i Perjaničkom domu.
Kamerić kroz svoje radove, koji uključuju film, fotografiju, objekte, crteže i instalacije, istražuje teme identiteta, rodnih stereotipa i društvenih normi.
Poseban fokus stavlja na percepciju i žensko nasljeđe, oslanjajući se na izrazitu empatičnost kao ključni element njenog stvaralačkog izraza.
Izložba je nastala u idejnoj kolaboraciji umjetnice sa kustoskinjom Milicom Bezmarević, iz čijeg kreativnog dijaloga u višegodišnjem procesu osmišljavanja izložbe nastaje i njihov zajednički razgovor, objavljen u Šejlinoj monografiji “Mother is a bitch’’, čiji je izdavač renomirana njemačka izdavačka kuća Distanz, a u čijem je publikovanju jedan od partnera bio i Muzej savremene umjetnosti Crne Gore (MSUCG).
Na izložbi će prvi put biti prikazan novi rad, koji je umjetnica producirala za Muzej savremene umjetnosti Crne Gore, a koji se direktno bavi temama retrogradne percepcije rodnog nasljeđa.
Posjetioci će imati priliku da istraže i dožive radove koji su prikazivani na brojnim međunarodnim izložbama, kao i da se upoznaju sa najnovijim ostvarenjima umjetnice.
Šejla Kamerić, umjetnica iz Bosne i Hercegovine, prepoznata je po interdisciplinarnom pristupu i radu koji je izlagan u prestižnim međunarodnim institucijama kao što su TATE Modern, MACBA u Barseloni i Muzej Boijmans Van Beuningen u Rotterdamu.
Njen radBosnian Girl (2003.)smatra se jednim od najznačajnijih djela savremene umjetnosti u regionu idio je kolekcije Muzeja savremene umjetnosti Crne Gore. Njen najnoviji rad, instalacija u javnom prostoru pod nazivom “Cease”, kuriran od strane Giulie Foscari, bio je postavljen na Campo Santo Stefano u Veneciji tokom prvih sedmica 60. Međunarodne izložbe umjetnosti La Biennale di Venezia.
Kamerić je dobitnica ECF Routes Princess Margriet nagrade za kulturnu raznolikost, kao i DAAD-Berlin Artist Residency Fellowship, ONFURI nagrade u Nacionalnoj galeriji umjetnosti u Tirani i Sloboda/Freedom nagrade Međunarodnog centra za mir u Sarajevu.
Izložbu je podržao Crnogorski Telekom, a biće otvorena za javnost do 10. novembra.