Ono što je, kako su kazali, pored razlike u koeficijentima sporno, jeste i to da se sada fizioterapeutima zarade obračunavanju po prethodnom GKU, po starom koeficijentu tj. 8,35 za VI, odnosno 9,37 za VII nivo kvalifikacije obrazovanja, što je i suprotnom normama.
“Takođe, danom potpisivanja navedenog GKU došli smo u jednu apsurdnu situaciju u Javnom zdravstvu, a to je da nemedicinski kadar ima veće zarade od medicinskog kadra, što je suprotno interesima zdravstvenih ustanova. Odnosno, fizioterapeuti koji imaju fakultetsku diplomu i rade u Javnom zdravstvu Crne Gore, a zaposleni su sa VI (180 ECTS), odnosno VII (240 ECTS) nivoom kvalifikacije obrazovanja su diskriminisani jer predstavljaju medicinski kadar, u odnosu na sve gore navedene zaposlene takođe u Javnom zdravstvu Crne Gore koji predstavljaju nemedicinski kadar”, kazao je u ime fizioterapeuta spec.primjenjene fizioterpije Slavko Vujović.
U praksi, kako su kazali, to znači da javna zdravstvena ustanova više vrednuje rad pravnika, nego zaposlenih koji omogućavaju da ta zdravstvena ustanova pruža svoje usluga.
“I bez imalo namjere da umanjimo značaj znanja i rada bilo koje struke u okviru medicinske ustanove, smatramo da javnom zdravstvu primarni interes mora biti očuvanje zaposlenih, njihovo blagostanje i socijalni status. Fizioterapeuti ne predlažu, niti se zalažu za umanjenje koeficijenta kolegama iz javnog zdravstva koji predstavljaju nemedicinsko osoblje, već za izjednačavanje vrednovanja znanja, shodno stečenim kvalifikacijama I naravno, ostvarenim rezultatima rad”, naveli su oni.
Napominju da su u saznanju, zbog čega se i raduju, da se kolegama, zdravstvenim radnicima, a prije svega misle na zaposlene fizioterapeute u Institutu „dr Simo Milošević“ u Igalu promijenio koeficijent i to za VI i VII nivo kvalifikacije obrazovanja, pa on sada iznosi onoliko koliko mi tražimo da bude i u javnom zdravstvu, a to je 9,37 za VI odnosno 11,91 za VII nivo kvalifikacije obrazovanja.
“Ipak, i ovdje fizioterapeuti Crne Gore ukazuje da je potrebno da država izjednači koeficijente kako bi umanjila postojanje neravnopravnosti između rada koji obavljaju zaposleni u Institutu, u odnosna zaposlene u Domovima zdravlja ili bolnicama na teritoriji Crne Gore”, kazali su oni.
Predlažu da se njihova situacija za koju smatraju da je nepravedna i diskriminišuća za zaposlene fizioterapeute i drugi medicinski kadar koji radi u zdravstvenom sistemu Crne Gore, te da njihov zahtjev (da uđu u grupu I gdje se i nalazi nemedicinski kadar, koji je do skoro i bio u grupi sa nnjima, jer su isti nivo kvalifikacije obrazovanja) uvaži, obzirom da su u toku izmjene GKU za zdravstvenu djelatnost.
"U saznanju smo da uvaženi ministar dr. Vojislav Šimun je započeo razgovore sa sindikalnim i sturkovnim organizacijama i smatramo da će naš problem naići na razumijevanje. i da ćemo samo tim naći put ka rješenju koje je u zajedničkom interesu svih fizioterapeuta i drugih zdravstevnih radnika", zaključuju oni.